Irlanda – Suedia 1-1. Irlanda, la primul punct la EURO din 1988

Amicale
Irlanda000000000000430196
Suedia000000000000410369
Articol scris de David Petre

Irlanda a obţinut un 1-1 cu Suedia în primul joc de la EURO 2016, o primă surpriză în "Grupa Morţii" din care mai fac parte Italia şi Belgia.

15 iunie 1988 era data ultimului punct obţinut de Irlanda la un turneu final european. Se întâmpla la un 1-1 cu Uniunea Sovietică, la o ediţie în care insularii bătuseră Anglia, dar nu a fost suficient pentru a ajunge trece de grupe. Între timp Irlanda a mai ajuns doar o dată la EURO, acum patru ani, când a fost însă cea mai slabă echipă a competiţiei, cu înfrângeri pe linie şi noău goluri primite în trei meciuri.

Între timp Irlanda şi-a crescut valoarea. Doar doi jucători din unsprezecele de la bază din 2012 au rămas printre titulari (John O’Shea şi Whelan), iar echipa lui Martin O’Neill a avut nişte preliminarii reuşite în care a bătut Germania, apoi a scos Bosnia la baraj. Totul într-o atmosferă incredibilă creată de fanii de la Dublin, printre cei mai frumoşi din fotbalul actual.

Aceşti fani minunaţi şi-au primit răsplata la EURO 2016. Într-o grupă imposibilă cu Suedia, Italia şi Belgia, Irlanda nu primise din partea cunoscătorilor şanse să facă vreun punct, dar iată că începe turneul cu o remiză, 1-1 cu echipa lui Ibrahimovic, după o prestaţie curajoasă cu care a şi dominat o bună parte a jocului.

Pe stadionul din Saint-Denis, meciul dintre Suedia şi Irlanda a fost frumos prin angajament, calităţi atletice şi sportivitate. Fiecare din cele două echipe a încercat să îşi pună cât mai bine în valoare calităţile, fără să forţeze lucruri la care nu se pricepe. Nu a fost loc de prea multă tactică, nici de o tehnică ieşită din comun: mingi lungi, joc înalt, şuturi din orice poziţie.

Probabil că nordicii se aşteptau la mai puţină rezistenţă, dar Irlanda contrabalansează printr-un spirit grozav uşoara lipsă de valoare. În preliminarii, la Dublin, verzii câştigaseră cu 1-0 meciul cu Germania, după ce nemţii avuseseră o sumedenie de mari ocazii de gol, iar acest lucru ar fi trebuit să-i facă mai atenţi pe suedezi în jocul de la EURO.

În schimb Suedia, echipa teoretic mai bună şi cu un superstar în teren, a căzut în plasa jocului advers şi a avut o primă repriză dezamăgitoare. Un şut în blocaj al lui Zlatan Ibrahimovic din lovitură liberă a fost singura realizare a nordicilor, care însă au avut emoţii la propria poartă. Hendrick a fost principalul pericol pentru Isaksson, cu două şuturi bune din afara careului, cel din minutul 32 zguduind puternic transversala. John O’Shea şi Bradly au semnat celelalte situaţii bune ale insularilor.

Irlanda a reuşit deschiderea scorului la trei minute de la reluare. După ce Hendrick îşi mai încercase o dată şansa, Coleman a avut o excelentă acţiune în partea dreaptă, a întors bine mingea în centrul careului şi Hoolahan a reluat imparabil din drop pentru 1-0. A fost semnalul trezirii pentru suedezi, care au avut câteva minute de presiune intensă în careul advers, soldată însă doar cu nişte lovituri de colţ.

Avea totuşi să fie 1-1. După o bună ocazie ratată la capătul primei ore, Ibrahimovic a apărut bine la o acţiune reuşită şi a centrat în careul mic, de unde Clark a trimit balonul în propria poartă. Imediat după gol Irlanda a mai avut o bună situaţie prin Hendrick, dar cele două echipe au părut mulţumite cu scorul şi nu au mai forţat până la final, chiar dacă insularii l-au avut în teren şi pe Robbie Keane în ultimele minute.

S-a încheiat 1-1, un egal cât o victorie pentru Irlanda şi probleme pentru Suedia înaintea duelurilor mult mai dificile cu Italia şi Belgia.