Jordan Perez 52 (a)
James McClean 53
Wesley Hoolahan 56

Irlanda-Gibraltar, preliminarii Euro 2016

Irlanda – Gibraltar 7-0. Irlandezii acumulează maximum de puncte în preliminariile EURO 2016

Irlandezii profită de subţirimea adversarului din runda a 2-a grupei D a preliminariilor EURO 2016 şi câştigă detaşat, Robbie Keane fiind eroul serii.

După victoria muncită în faţa Georgiei, Irlanda se aştepta să aibă parte de un antrenament cu public în faţa selecţionatei Gibraltarului. Gazdele nu au dezamăgit, marcând de şapte ori în poarta nefericiţilor lor oaspeţi.

Meciul în sine a fost unul fără istoric şi fără surprize. Fiecare repriză a avut câte un segment de concentrare a golurilor: cele trei goluri ale lui Robbie Keane din prima repriză au fost cuprinse între minutele 6 şi 18, primele 10 minute ale părţii secunde aducând celelalte patru reuşite ale partidei.

Cel mai interesant aspect al partidei îl constituie tripla lui Keane, aceasta însemnând atingerea mai multor borne istorice. Atacantul de 34 de ani al celor de la Los Angeles Galaxy devine primul atacant irlandez care să reuşească trei triple pentru echipa sa naţională. El devine şi cel mai bun marcator al preliminariilor Campionatului European de Fotbal, ajungând la 21 de goluri, cu unul peste atacantul turc Hakan Şükür. Acesta ocupă însă, alături de danezul Jon Dahl Tomasson, prima poziţie în istoria marcatorilor competiţiei, cu 22 de goluri, dar Keane are toate şansele să îi depăşească.

Irlanda a început cum nu se poate mai  bine într-o grupă interesantă şi potenţial dificilă. De cealaltă parte, după două înfrângeri cu 7-0, Gibraltarul şi susţinătorii săi probabil se întreabă dacă a fost o idee bună să forţeze regulamentele pentru a participa la preliminariile EURO 2016.