Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 07 septembrie 2015, ora 21:45

Kyle Lafferty 90+3

Richard Guzmics 74
Irlanda de Nord Ungaria preliminarii EURO 2016

Irlanda de Nord – Ungaria 1-1. Nord-irlandezii luptă până la capăt

Irlanda de Nord evită în ultimul moment o înfrângere pe teren propriu, păstrând prima poziţie în grupa F a preliminariilor EURO 2016

O victorie în această seară ar fi însemnat pentru Irlanda de Nord asigurarea calificării la turneul final al Campionatului European de Fotbal 2016. În ciuda startului bun al britanicilor, partida s-a dovedit mai complicată decât s-ar fi aşteptat cineva.

Dominată, Ungaria a avut totuşi prima şansă serioasă a partidei, Balázs Dzsudzsák nereuşind să cadreze şutul pe spaţiul porţii. Gazdele au continuat să preseze, dar jucătorii lui Michael O’Neill nu au putut ajunge la finalizare, Lafferty fiind cel mai periculos dintre aceştia.

Partea secundă s-a evidenţiat printr-un joc mai deschis, maghiarii ieşind mai curajos la atac. Atitudinea lor, coroborată cu o greşeală copilărească a portarului McGovern, avea să aducă şi deschiderea scorului în minutul 74. Dzsudzsák a executat o lovitură liberă, McGovern a scăpat mingea în picioarele lui Guzmics iar acesta a împins mingea în plasă.

Pentru ca totul să fie şi mai greu pentru Irlanda de Nord, în minutul 81 arbitrul turc Cuneyt Cakir i-a acordat lui Chris Baird două cartonaşe galbene la aceeaşi fază, după ce la faultul iniţial al fundaşului lăsase avantaj. Decizia l-a nemulţumit pe selecţionerul O’Neill, acesta fiind convins că jucătorul său nu ar fi făcut şi al doilea fault dacă ar fi ştiut că va primi galben pentru prima intervenţie.

Cu toate acestea, nord-irlandezii au dat dovadă de acelaşi spirit luptător cu care au impresionat până acum. În minutele de prelungire ale partidei Lafferty a reuşit să înscrie cel de-al şaptelea său gol din această campanie, spre bucuria întregului stadion.

Ţinând cont de rezultatul de egalitate de la Bucureşti, Irlanda de Nord rămâne lider al grupei F a preliminariilor EURO 2016, urmând să primească Grecia pe teren propriu. Ungaria rămâne în coasta României, la doar trei puncte distanţă.