Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 11 octombrie 2014, ora 21:45
Insulele Feroe

Gareth McAuley 6
Kyle Lafferty 20

Irlanda de Nord-Insulele Feroe, preliminarii Euro 2016

Irlanda de Nord – Insulele Feroe 2-0. Parcurs perfect pentru Irlanda de Nord în preliminariile EURO 2016

Grupa F a preliminariilor EURO 2016 are un lider surprinzător, Irlanda de Nord acumulând, după două runde, maximul de puncte posibile.

Irlanda de Nord furnizase la Budapesta una din surprizele primei runde a preliminariilor EURO 2016, învingând Ungaria cu scorul de 2-1. Primind pe propriul teren adversarul cel mai accesibil din grupă, Michael O’Neill nu-şi putea imagina decât o victorie în faţa selecţionatei Insulelor Feroe.

Jucătorii săi au reacţionat în consecinţă, aşa cum o făcuseră şi în meciul precedent, atunci când se ivise şansa victoriei. Oaspeţii nici nu apucaseră să intre bine în meci şi Irlanda de Nord avea deja 1-0. În minutul 6 Chris Baird a prelungit cu capul mingea trimisă de Oliver Norwood din corner iar Gareth McAuley a şutat puternic la colţul scurt. Forcingul nord-irlandezilor nu s-a încheiat aici, după un sfert de oră Kyle Lafferty dublând avantajul gazdelor. Tot el ar fi putut înscrie şi al treilea gol, dar Gunnar Nielsen a avut o intervenţie salvatoare, aşa cum se întâmplase de atâtea ori şi în partida împotriva Finlandei.

Oaspeţii au avut şi ei un prilej mare de a înscrie, după ce au obţinut o lovitură de pedeapsă la faultul lui Shane Ferguson asupra lui Jóan Edmundsson. Din păcate pentru insulari, şutul căpitanului Fródi Benjaminsen a fost deviat de către Roy Caroll, astfel că oaspeţii au rămas fără gol.

A doua repriză a fost la discreţia Irlandei de Nord, dar Jamie Ward, Kyle Lafferty şi Connor McLaughlin nu au mai găsit spaţiul porţii. Cu toate acestea, gazdele se pot declara mulţumite de cele trei puncte care îi plasează în postura de lider al grupei F a preliminariilor EURO 2016.