Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 08 octombrie 2015, ora 21:45

Steven Davis 58

Christos Aravidis 87
Irlanda de Nord EURO 2016

Irlanda de Nord – Grecia 3-1. Calificare istorică pentru nord-irlandezi

Irlanda de Nord se califică în premieră la un Campionat European de Fotbal, după nişte preliminarii în care a depăşit cu mult aşteptările.

Cu o victorie în faţa Greciei, Irlanda de Nord îşi asigura prezenţa în premieră la turneul final al Campionatului European de Fotbal 2016. Atmosfera în tribunele din Belfast a fost una entuziasmantă, suporterii fiind conştienţi de încărcătura istorică a partidei.

Josh Magennis a avut prima ocazie importantă, dar şutul său a fost blocat de Vangelis Moras. Deschiderea scorului a venit în minutul 35, după o fază atipică pentru nord-irlandezi, Steven Davis fiind cel care a trimis balonul în plasă după o combinaţie perfectă între Corry Evans şi Stuart Dallas. Cu puţine momente înainte de finalul primei reprize Kostas Mitroglou le-a dat ceva emoţii gazdelor, dar mingea trimisă de el a lovit bara.

Lucrurile s-au clarificat însă în primul sfert de oră al reprizei secunde.  Magennis a dus scorul la 2-0, acesta trimiţând o boltă perfectă peste apărarea elenă la cornerul lui Oliver Norwood. Tot cu o lovitură de cap avea să fie înscris şi golul al treilea al nord-irlandezilor, Steven Davis regăsindu-se din nou pe tabelă.

Grecia a marcat golul de onoare în minutul 87, dar reuşita lui Christas Aravidas mai conta doar pentru statistica sa personală. Indiferent de rezultatele din ultima etapă, Irlanda de Nord se califică la EURO 2016, o performanţă pe care puţini ar fi anticipat-o la startul preliminariilor. În interviul de la finalul partidei nici selecţionerul Michael O’Neill nu părea să aibă răspunsul pentru performanţa echipei sale, însă şi-a creditat jucătorii cu meritele calificării, lăudându-i pentru atitudine.