Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 29 martie 2015, ora 19:00

Kyle Lafferty 33
Kyle Lafferty 38

Berat Sadik 90+1
Kyle Lafferty a reuşit o dublă în Irlanda de Nord - Finlanda 2-1

Irlanda de Nord – Finlanda 2-1. Nord-irlandezii ţin aproape în lupta pentru primul loc

Irlanda de Nord se menţine la un punct de România, liderul grupei F a preliminariilor EURO 2016, urmând a întâlni tricolorii pe 13 iunie 2015.

După o serie de trei victorii în primele partide ale preliminariilor EURO 2016, Irlanda de Nord fusese învinsă de România în ultima partidă din 2014, păstrând totuşi locul secund în grupa F. De cealaltă parte Finlanda nu mai câştigase de trei partide, meciul de astăzi de la Belfast fiind ultima şansă a nordicilor de a reintra în jocurile calificării.

Pornind de la aceste premise, meciul dintre Irlanda de Nord şi Finlanda a fost unul deschis, de angajament, ambele selecţionate căutând în permanenţă poarta. La început oaspeţii au părut a fi cei care vor dicta ritmul, dar după o scurtă perioadă de forcing nord-irlandezii au început să-şi impună stilul cu care ne obişnuiseră deja. Probabil marele merit al naţionalei conduse de Michael O’Neil e că e conştientă de limitele sale, dar face totul pentru a-şi compensa slăbiciunile.

Intensitatea jocului irlandez a dat roade încă din prima repriză. După ce lui Chris Baird i-a fost anulat un gol pe motiv de ofsaid, o decizie discutabilă, la rampă a ieşit Kyle Lafferty. Într-un interval de doar cinci minute atacantul nord-irlandez a marcat două goluri superbe, spre bucuria fanilor care au creat o atmosferă pe măsura eforturilor conaţionalilor din teren.

Verzii au avut aceeaşi atitudine arţăgoasă şi în partea a doua a jocului. Finlanda a încercat să revină, dar gazdele au avut tot timpul un răspuns ofensiv, astfel că ocaziile au continuat să apară. Ultima reuşită a partidei a venit de la Berat Sadik, atacantul oaspeţilor înscriind în minutele de prelungiri. Era însă prea târziu, această nouă înfrângere însemnând pentru Finlanda pierderea oricărei şanse de a mai ajunge în Franţa în 2016.

De cealaltă parte, meciul de pe 13 iunie de pe teren propriu împotriva României reprezintă pentru Irlanda de Nord, în cazul unui succes, şansa de a trece pe prima poziţie în grupa F, o situaţie care ar fi părut utopică la startul campaniei de calificare.