Play-off EURO 2016, 16 noiembrie 2015, ora 21:45
Bosnia

Jon Walters 24 (pen)
Jon Walters 70

Irlanda a învins Bosnia cu 2-0 şi s-a calificat la EURO 2016

Irlanda – Bosnia 2-0. Irlanda se califică pentru a treia oară la Campionatul European de Fotbal

Două goluri marcate de atacantul Jon Walters au adus victoria Irlandei în faţa Bosniei şi asigură prezenţa insularilor la EURO 2016.

Două goluri marcate de atacantul Jon Walters asigură Irlandei prezenţa la EURO 2016 după 3-1 la general cu Bosnia în barajul de calificare. La Dublin, victoria Irlandei cu 2-0 a fost încununarea unei campanii remarcabile, fără înfrângere pe teren propriu într-o grupă cu Germania, Polonia şi Scoţia şi cu 4 puncte smulse campioanei mondiale en-titre. Bosnia pornea ca favorită în acest baraj, însă numele sonore din lotul său nu au reuşit să închege o echipă competentă, iar la finalul dublei manşe Irlanda este echipa care merită, indiscutabil, să meargă mai departe. Va fi al treilea turneu final european pentru irlandezi după cele din 1988 şi 2012, însă echipa lui Martin O’Neill va trebui acum să şteargă impresia neplăcută lăsată la turneul din Polonia şi Ucraina, pe care l-a terminat cu zero puncte şi un golaveraj 1-9.

În căutarea victoriei, Bosnia a mers la Dublin cu un nou sistem de joc (4-2-3-1 în loc de 4-4-2) şi trei schimbări în unsprezecele de start faţă de meciul tur de la Zenica, Kolasinac şi Vranjes în apărare pe locurile lui Sunjic şi Mujda şi mijlocaşul Haris Medunjanin în locul atacantului Vedad Ibisevic. Pentru irlandezi au revenit în lot Shane Long, John O’Shea şi Jonathan Walters, însă doar ultimul a prins unsprezecele de start, de unde a ieşit fundaşul stânga Stephen Ward, chinuit în meciul din urmă cu trei zile de Edin Visca, locul său în linia de patru apărători fiind acum ocupat de Robbie Brady, cel care la Zenica jucase la mijloc.

Mutarea tactică a lui Martin O’Neall a fost de bun augur, fiindcă urcările lui Brady şi centrările sale de calitate au produs primele momente fierbinţi la poarta lui Begovic, într-un debut de meci controlat de gazde. Irlanda avusese parte în preliminarii de un meci cu Germania pe care a reuşit să îl câştige cu 1-0 deşi fusese nevoită să se apere mai tot timpul şi era de presupus că şi jocul cu Bosnia s-ar fi disputat după un scenariu asemănător. Oaspeţii s-au bucurat, într-adevăr, de posesia superioară, dar Irlanda a controlat tactic prima repriză, pe care de altfel avea să o şi câştige după unicul şut care a prins spaţiul porţii: era minutul 23 când mingea centrată de Murphy a şters braţul lui Zukanovic, centralul a arătat punctul cu var şi Walters a transformat impecabil.

După pauză Bosnia a venit cu o altă atitudine şi a preluat controlul jocului, nu atât graţie schimbării lui Cocalic cu Besic ci mai ales pasului înapoi făcut de gazde. Irlanda s-a retras cu toţi oamenii la 30 de metri de propria poartă şi a anihilat jocul diversificat dar totuşi previzibil al adversarului. Bosnia a avut două bune situaţii, dar fără efect pe tabelă: o centrare a lui Visca din partea dreaptă l-a găsit demarcat pe Lulic în marginea careului de şase metri dar faza s-a încheiat cu luftul jucătorului lui Lazio, apoi Pjanic a fost şi el găsit liber dintr-o lovitură liberă dar nu a putut evita blocajul. La una din puţinele ieşiri din propria jumătate, Irlanda a obţinut o lovitură liberă în apropierea careului advers şi de aici scorul s-a făcut 2-0: centrare a inepuizabilului Brady, respingere defectuoasă a lui Vranjes şi reluare imparabilă a lui Walters, lângă bară. Cinci minute mai târziu noul intrat Shane Long putea majora avantajul formaţiei sale când a scăpat singur cu Begovic, dar în locul şutului simplu a părut mai preocupat să scoată un penalty şi un cartonaş roşu.

În disperare de cauză, selecţionerul bosniac a trimis în teren toţi oamenii de atac şi a terminat meciul cu Djuric şi Ibisevic lângă Dzeko, însă ploaia de centrări în careul advers s-a soluţionat doar cu un şut în transversală expediat de vârful Herthei Berlin în al doilea minut al prelungirilor. S-a terminat 2-0, spre deliciul fantasticului publicul irlandez, iar verzii pot sărbători acum calificarea merituorie la turneul final din Franţa.