Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 14 octombrie 2014, ora 21:45
Ungaria
Ungaria

Ádám Szalai 21
Insulele Feroe-Ungaria, preliminarii Euro 2016

Insulele Feroe – Ungaria 0-1. Oaspeţii obţin prima victorie în preliminariile EURO 2016

Ungaria câştigă în deplasarea din Insulele Feroe, gazdele rămânând fără puncte în ciuda unui nivel bun al jocului arătat în preliminariile EURO 2016.

După înfrângerea de pe teren propriu în faţa Irlandei de Nord şi egalul scos in extremis în deplasarea de la Bucureşti, Ungariei nu îi rămânea decât opţiunea victoriei în faţa Insulelor Feroe, dacă mai avea pretenţia de a se păstra în jocurile calificării pentru EURO 2016.

Meciul nu a început încurajator pentru maghiari. Gazdele au început îndrăzneţ, aşa cum se întâmplase şi în prima rundă, în faţa Finlandei. Hallur Hansson a fost aproape de a înscrie, dar şutul său a fost blocat de Dénes Dibusz, portarul ce l-a înlocuit pe bătrânul Király şi pentru care această partidă înseamnă debutul la naţională.

Singurul gol al partidei a venit după un şir de erori defensive ale insularilor. Atli Gregersen a faultat la marginea careului, lovitura liberă executată de Balázs Dzsudzsák fiind respinsă în corner de Gunnar Nielsen. La corner Fródi Benjaminsen a respins mingea în picioarele lui Roland Juhász, acesta găsindu-l nemarcat pe Ádám Szalai, care a avut doar de împins balonul în plasă.

Maghiarii au încercat să mai înscrie, dar portarul Gunnar Nielsen a avut din nou o evoluţie lăudabilă, stopându-i rând pe rând pe Dániel Tőzsér, Nemanja Nikolić, Ádám Szalai sau Balázs Dzsudzsák. Insulele Feroe nu au acumulat vreun punct în preliminariile EURO 2016, dar cu siguranţă şi-au descoperit un model de dăruire.

De cealaltă parte, Ungaria trebuie să-şi descopere ritmul. Pe 14 noiembrie o aşteaptă duelul cu Finlanda, cea cu care împarte acelaşi număr de puncte, şi anume patru.