Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 04 septembrie 2015, ora 21:45

Gareth McAuley 12
Gareth McAuley 71
Kyle Lafferty 75
Insulele Feroe Irlanda de Nord preliminarii EURO2016

Feroe – Irlanda de Nord 1-3. Nord-irlandezii preiau poziţia de lider în grupa României

Irlanda de Nord pare capabilă să păstreze ritmul pe care şi l-a impus în preliminariile EURO 2016, fiind foarte aproape de o calificare istorică.

Irlanda de Nord îşi continuă cursa surprinzătoare spre EURO 2016, reuşind o victorie muncită în deplasarea din Insulele Feroe. Partida de la Torshavn a început foarte bine pentru oaspeţi, aceştia deschizând scorul după doar 12 minute, după o fază fixă. McAuley, jucător al echipei engleze West Bromwich Albion, a profitat de centrarea precisă a lui Oliver Norwood iar portarul Gunnar Nielsen nu a mai avut ce face.

Superioritatea nord-irlandezilor era evidentă, aceştia controlând jocul şi generând destule acţiuni periculoase. Totuşi, contrar desfăşurării meciului, feroezii au reuşit să egaleze în minutul 35. Defensiva britanicilor a părut scoasă dintr-un film de comedie, bâlbâind inexplicabil un balon ce a ajuns la Ragnar Nattestad, iar acesta l-a servit în interiorul careului mic pe Edmundsson, care a şutat imparabil.

Din păcate pentru gazde, şi indirect şi pentru naţionala noastră, Edmundsson s-a transformat din salvatorul din prima repriză în gropar în cea de-a doua. O intrare mult prea energică i-a adus în minutul 65 şi al doilea cartonaş galben, echipa sa rămânând în inferioritate numerică. Irlanda de Nord nu a ratat şansa dată de această superioritate, McAuley realizând dubla după o nouă lovitură de cap.

Kyle Lafferty a închis tabela, demonstrând că nu degeaba e unul din cei mai prolifici atacanţi din această campanie de calificare. Victoria cu 3-1 duce echipa lui Michael O’Neill’s pe prima poziţie a grupei F a preliminariilor EURO 2016, fiind foarte aproape de prima prezenţă la un turneu final european.