Gergő Lovrencsics 26
Krisztián Németh 54
Krisztián Németh 76
Grecia Ungaria EURO 2016

Grecia – Ungaria 4-3. Elenii reuşesc unica victorie din preliminariile EURO 2016

Grecia obţine singura sa victorie din campania de calificare, încurcând astfel planurile Ungariei în lupta pentru calificarea la EURO 2016.

Ungaria spera să obţină în deplasarea din Grecia o victorie care să îi ofere ocazia de a se califica direct la turneul final al EURO 2016, dar planurile echipei lui Bernd Storck au fost zădărnicite de o evoluţie fără reţineri a jucătorilor eleni.

Selecţionerul interimar Kostas Tsanas era conştient că nu mai are nimic de pierdut, astfel că a trimis în teren jucători tineri precum Stelios Kitsiou, Kostas Stafylidis, Dimitris Pelkas, Petros Mantalos şi Adam Tzanetpoulos. Lipsită de apatia veteranilor, Grecia a oferit o imagine proaspătă, energică. După numai 5 minute, Stafylidis a înscris primul său gol în tricoul naţionalei, dar şi primul gol pe teren propriu al elenilor în această campanie.

Nevoită să câştige, Ungaria a forţat şi a egalat până la pauză, pentru ca în minutul 55 să treacă în avantaj. Bucuria le-a fost însă de scurtă durată, în doar două minute Panagiotis Tachtsidis ţinând să înscrie şi el primul gol la naţională. Maghiarii au perseverat şi, cu un sfert de oră înainte de final, Krisztián Németh a reuşit dubla, ducând scorul la 3-2 pentru oaspeţi.

Gazdele însă nu terminaseră golurile, astfel că ultimele 10 minute au mai adus două reuşite. Mitroglou a egalat la trei iar Panagiotis Kone a închis tabela, aducând singura victorie a Greciei din preliminariile EURO 2016.

Înfrângerea o duce pe Ungaria pe loc de baraj, dar vecinii şi rivalii noştri mai au o şansă de a obţine calificarea directă din postura de cel mai bun loc trei. Nu mai depinde însă de ei, ci de rezultatele ce se vor înregistra în partidele rămase de disputat din preliminarii.