Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 07 septembrie 2014, ora 21:45
România

Ciprian Marica 10 (pen)
Grecia-România, preliminarii Euro 2016

Grecia – România 0-1. Tricolorii întorc balanţa în preliminariile EURO 2016

În primul meci din grupa F a preliminariilor EURO 2016 România şi-a luat revanşa pentru barajul pierdut în faţa Greciei în preliminariile CM 2014.

Înaintea acestui meci gândurile tuturor mergeau spre dubla întâlnire de la barajul pentru Campionatul Mondial de Fotbal 2014, ce avusese loc cu puţin timp în urmă. Pesimiştii, poate mai numeroşi, vedeau la orizont o nouă înfrângere a selecţionatei României. Optimiştii sperau la o răbufnire de orgoliu a jucătorilor, dar şi a selecţionerului Victor Piţurcă.

Chiar dacă juca în deplasare, România era supusă unei presiuni mai reduse, stadionul Georgios Karaiskakis din Pireu fiind fără spectatori din cauza sancţiunilor impuse de UEFA ţării gazdă. Un alt aspect ce avea să se dovedească important a fost schimbarea selecţionerului Greciei. Claudio Ranieri a avut destul de puţin timp la dispoziţie pentru a-şi impune ideile, iar acestea sunt îndepărtate de ermetismul cu care s-au obişnuit elenii.

Spre bucuria suporterilor, România a ştiut să profite de toate acestea. Jucând nu neapărat cu mult mai bine, dar cu siguranţă mult mai relaxat şi mai îndrăzneţ. Asta s-a concretizat repede pe tabelă, după doar 10 minute. Alexandru Chipciu a fost faultat în careu de către José Holebas, iar Răzvan Marica a înscris fără probleme. Tricolorii treceau în avantaj şi Victor Piţurcă putea să îşi pună în aplicare eternul cinism tactic. Grecii nu şi-au creat în prima repriză decât o ocazie, dar Kostas Mitroglou, coşmarul de la baraj, s-a aflat în ofsaid şi golul i-a fost anulat.

Emoţiile românilor au crescut puţin după pauză. Ciprian Marica a făcut un fault inutil şi inexplicabil, a primit al doilea cartonaş galben şi tricolorii se vedeau obligaţi să joace în inferioritate numerică pentru aproape 40 de minute. Gazdele s-au dovedit însă incapabile să profite de acest avantaj. Oferind o imagine diferită şi inferioară celei de la Campionatul Mondial 2014, elenii nu au depăşit defensiva organizată a României.

Cu toate acestea, şansa a fost de partea echipei noastre cu două minute înainte de final, atunci când mingea trimisă cu capul de Vassilis Torossidis a lovit bara. Ar fi fost totuşi nedrept să obţinem doar un punct în faţa unui adversar care a oferit atât de puţin fotbal.