Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 14 octombrie 2014, ora 21:45
Irlanda de Nord

Jamie Ward 9
Kyle Lafferty 51
Grecia-Irlanda de Nord, preliminarii Euro 2016

Grecia – Irlanda de Nord 0-2. Dezastrul elen în preliminariile EURO 2016 continuă

Startul grupei F a preliminariilor EURO 2016 este un coşmar pentru Grecia, în timp ce Irlanda de Nord pare hotărâtă să intre în istoria competiţiei.

Cine nu urmărise până acum desfăşurarea preliminariilor EURO 2016 şi vedea pentru prima oară liniile de clasament ale celor două adversare ar fi fost tentat să dea vina pe o eroare de redactare. Grecia, proaspăt participantă la Campionatul Mondial de Fotbal 2014, era departe de a lupta pentru calificare, pe când Irlanda de Nord se afla pe primul loc al grupei.

Startul partidei a clarificat însă repede eventualele dubii. Nord-irlandezii nu s-au dezminţit, iar agresivitatea lor pozitivă a dat roade încă din minutul 9. Cornerul executat de Oliver Norwood l-a găsit în careu pe Jamie Ward iar acesta, nemarcat, a înscris, spre uluirea gazdelor. Grecia a încercat să se regrupeze, dar tentativele ei s-au lovit de apărarea arţăgoasă a oaspeţilor sau de inspiraţia portarului Roy Caroll.

Putea fi 2-0 înainte de pauză, dar Orestis Karnezis a fost salvat de bară la şutul lui Kyle Lafferty. Portarul grecilor nu a mai avut acelaşi noroc şi în minutul 51, acelaşi Lafferty depăşindu-l în viteză pe Kostas Manolas pentru a încheia contraatacul cu al doilea gol al nord-irlandezilor.

Cum jucătorii eleni nu au mai reuşit mare lucru până la finalul partidei, italianul Claudio Ranieri se regăseşte în postura ingrată de a fi obţinut până acum un singur punct în preliminariile EURO 2016, dar, cel mai important, de a fi pierdut ambele întâlniri de pe teren propriu, fără a marca vreun gol.  Rămâne de văzut dacă se va bucura în continuare de înţelegere din partea federaţiei elene.

Cât despre Irlanda de Nord, modul în care aceasta a luptat în fiecare partidă şi intensitatea de care a dat dovadă în dese momente nu pot decât să dea de gândit selecţionerului României. Partida de pe 14 noiembrie de la Bucureşti se anunţă a fi dificilă, nord-irlandezii au de acum de apărat o reputaţie de „oaspete necuviincios”.