Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 04 septembrie 2015, ora 21:45
Finlanda

Joel Pohjanpalo 75
Grecia Finlanda preliminarii EURO 2016

Grecia – Finlanda 0-1. Elenii sunt ajunşi din urmă de blesteme

Dezastrul grec continuă cu o nouă înfrângere pe teren propriu, orice şansă de calificare la EURO 2016 fiind compromisă.

După meciul din această seară, grecii se pot întreba la modul serios dacă ceea ce li se întâmplă în preliminariile EURO 2016 nu e un formă de echilibru universal după modul în care au câştigat titlul european în 2004.

Jocul a fost unul modest, finlandezii concentrându-se exclusiv pe defensivă, în timp ce gazdele au ţinut să demonstreze încă o dată incapabilitatea lor de a înscrie. Jucătorii greci au găsit arareori spaţiul porţii, Papadopoulos, Fortounis şi Mitroglou având ratările primei reprize. I-au imitat în partea secundă Karelis, Holebas şi Samaris.

Finlanda a avut un singur şut pe spaţiul porţii elene pe durata întregii partide. La una din puţinele ocazii în care oaspeţii au ieşit din jumătatea proprie, şutul lui Berat Sadik a fost blocat, mingea a ajuns la Pohjanpalo iar acesta a înscris cu un şut violent.

Grecia rămâne codaşa unei grupe preliminare în care pornea ca favorită, adunând un bilanţ neverosimil pe teren propriu: patru partide, patru înfrângeri, golaveraj 0-5. Finlanda mai are doar speranţe teoretice la locul trei.