Darren Fletcher 85
Steven Naismith 90+1
Steven Fletcher a reuşit un hattrick în meciul cu Gibraltar

Gibraltar – Scoţia 0-6. Victorie şi regrete pentru scoţieni

Scoţia a încheiat cu o victorie campania pentru EURO 2016 dar termină grupa pe locul 4 şi nu prinde nici măcar locul de baraj.

Resemnată cu gândul că nu poate juca nici măcar barajul de calificare pentru EURO 2016, Scoţia a mers în Gibraltar în speranţa că va încheia cu fruntea sus o campanie în care nu se poate spune că a dezamăgit dar în care obiectivul nu a fost atins. Pentru scoţieni nu rămâne decât să privească spre viitor, în speţă spre preliminariile Campionatului Mondial 2018 în care au, teoretic, o grupă ceva mai simplă, astfel că selecţionerul Gordon Strachan a profitat de meciul fără miză de la Algarve pentru a vedea la treabă câţiva jucători noi, deşi nici el nu ştie dacă va continua pe banca tehnică a britanicilor.

Gibraltar se află la finalul primei campanii oficiale din tânăra sa istorie fotbalistică şi bilanţul nu este tocmai fericit: 0 puncte şi un golaveraj -54, totuşi două goluri marcate, primul dintre ele chiar în meciul tur cu Scoţia. La întoarcerea vizitei scoţienii nu au mai fost îngăduitori şi nu au permis gazdelor nici măcar un şut pe spaţiul porţii, în schimb ei şi-au văzut de treabă şi au punctat de şase ori. A fost 2-0 la pauză după golurile lui Martin şi Maloney, apoi Steven Fletcher hattrick-ul lui Steven Fletcher a urcat scorul la 5-0 înainte ca Steven Naismith să închidă tabela în prelungiri.

Scoţia încheie campania cu 15 puncte şi rămâne cu regretul înfrângerii din Georgia care i-a compromis şansele de calificare la EURO 2016. Trei puncte în acel joc ar fi asigurat echipei lui Gordon Strachan prezenţa la baraj, la capătul unei campanii în care a remizat de două ori cu Polonia, a obţinut patru puncte din dubla cu Irlanda şi a pierdut de două ori la limită în faţa Germaniei.