Łukasz Szukała 58
Robert Lewandowski 86
Robert Lewandowski 90+2
Gibraltar-Polonia, preliminarii Euro 2016

Gibraltar – Polonia 0-7. Debut amar pentru Gibraltar în preliminariile EURO 2016

Primul meci oficial al gazdelor, contând pentru etapa întâi a grupei D a preliminariilor EURO 2016, a reprezentat o lecţie dură, predată de Polonia.

Dacă fotbalul european la nivel de naţionale ducea lipsă de victime sigure, UEFA a rezolvat această situaţie prin înscrierea Gibraltarului în preliminariile pentru EURO 2016. În condiţiile în care în Gibraltar nu există un stadion potrivit pentru astfel de ocazie, partida împotriva Poloniei s-a disputat în Portugalia, la Algarve.

Singurul aspect înşelător al disputei a fost scorul la pauză, Polonia rezumându-se la golul marcat în minutul 11 de Kamil Grosicki. Dacă selecţionata Gibraltarului a rezistat în prima repriză, lucrurile au intrat pe făgaşul normal în cea de-a doua. Acelaşi Grosicki a dublat avantajul, pregătind intrarea în scenă a lui Robert Lewandowski.

Atacantul lui Bayern Munchen a profitat de subţirimea adversarului şi a înscris de patru ori, premieră în ceea ce-l priveşte într-un meci internaţional. Pe lista marcatorilor a intrat şi fundaşul echipei Steaua Bucureşti, Łukasz Szukała, acesta reuşind al cincilea gol al Poloniei din acest meci.

În ciuda încercărilor selecţionerului Allen Bula de a-şi aranja echipa în teren în aşa fel încât să le facă faţă oaspeţilor, polonezii au obţinut cele trei puncte în modul cel mai facil şi lipsit de efort.