André Schürrle 71
Max Kruse 81
André Schürrle a reuşit un hattrick în meciul Gibraltar - Germania 0-7

Gibraltar – Germania 0-7. Gibraltar este „Agentul 007”

Germania s-a impus fără emoţii în Gibraltar, cauzând ultimei venite în familia UEFA a treia înfrângere cu scorul de 7-0 în preliminariile pentru EURO 2016.

Cu mai mulţi tineri cu experienţă limitată la echipa naţională în primul unsprezece, Germania a câştigat lejer meciul din deplasare cu Gibraltar şi a bifat trei puncte logice care o apropie de turneul final EURO 2016. Nemţii rămân în spatele Poloniei, pe care o vor întâlni acasă în septembrie, dar profită de egalul dintre Irlanda şi Scoţia pentru a pune o distanţă de două puncte faţă de locul 3.

Gibraltar rămâne Cenuşăreasa preliminariilor, încasând în primele 6 etape un număr record de 34 de goluri, majoritatea dintre ele pe fondul căderii fizice din partea de final a jocurilor. Şi contra Germaniei echipa ce îşi dispută meciurile de pe teren propriu la Faro a rezistat bine o repriză şi chiar a ratat o mare ocazie la scorul de 0-1, însă nu a mai putut ţine pasul cu campioana mondială după pauză, când a primit şase goluri.

Andre Schurrle a marcat unicul gol al primei părţi a jocului în minutul 28, după ce Schweinsteiger ratase un penalty în minutul 10. Ultima echipă intrată în marea familie UEFA a avut o mare oportunitate să producă o egalare eroică, însă portarul Weidenfeller s-a opus în situaţie de unu contra unu cu Jake Gosling, la capătul unei faze în care întreaga sa defensivă a părut să doarmă.

Partea a fost un festival de goluri în poarta lui Jordan Perez, goalkeeper ce activează în a patra ligă engleză la Wytcome Wanderers. Andre Schurrle şi-a completat hattrickul, Kruse (intrat înainte de pauză în locul lui Gotze) şi-a trecut în cont o dublă, iar Bellarabi şi Gundongan au punctat şi ei câte o dată, prilejuind Gibraltarului a treia înfrângere cu scorul de 0-7 în actualele preliminarii.

Pentru Germania urmează două meciuri decisive în luna septembrie, cu Polonia pe propriul teren şi apoi în deplasare cu Scoţia.