Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 14 octombrie 2014, ora 21:45

Nikoloz Gelashvili 9
Tornike Okriashvili 19
Jaba Kankava 69
Gibraltar-Georgia, preliminarii Euro 2016

Gibraltar – Georgia 0-3. Gibraltar joacă mai bine, dar încă nu înscrie în preliminariile EURO 2016

Profitând de relaxarea georgenilor jucătorii din Gibraltar au jucat mai îndrăzneţ în runda a treia a grupei D a preliminariilor EURO 2016.

Atât Gibraltar cât şi Georgia porneau partida de pe Estádio Algarve din Faro, Portugalia, fără vreun punct acumulat, dar aici se opreau asemănările dintre cele două selecţionate. Georgienii nu îşi permiteau alt rezultat decât victoria, asta dacă doresc să aibă o şansă la calificare.

Oaspeţii au avut nevoie de numai nouă minute pentru a prelua conducerea. Giorgi Chanturia a trimis o pasă filtrantă către Nikoloz Gelashvili iar acesta a trimis pe lângă Jamie Robba. Amintirea celor două usturătoare înfrângeri anterioare şi golul georgian au trezit gazdele, răbufnirea lor de orgoliu concretizându-se în acţiuni periculoase. Ucha Lobzhanidze a blocat in extremis lovitura de cap a lui Ryan Casciaro, mai apoi Giorgi Loria respingând şutul lui Liam Walker.

Iluziile Gibraltarului au fost spulberate aproape imediat, Tornike Okriashvili marcând în minutul 19 al doilea gol. Georgia ar mai fi putut înscrie până la pauză, dar golul trei a venit abia în repriza secundă, înscris de căpitanul Jaba Kankava.

În ciuda victoriei, selecţionerul Temuri Ketsbaia a acuzat lipsa de concentrare a jucătorilor săi, nemulţumit de rezultatul pe care el îl consideră modest. În contextul rezultatelor din grupa D a preliminariilor EURO 2016, golaverajul se va putea dovedi important în stabilirea clasamentului final.