EURO 2016, Optimi de finală, 26 iunie 2016, ora 19:00<
3 - 0
Slovacia
Slovacia
Germania a învins cu 3-0 Slovacia în optimile EURO 2016

Germania – Slovacia 3-0. Nemţii, în pas de defilare spre fazele finale ale EURO 2016

Articol scris de David Petre

Germania a controlat autoritar meciul cu Slovacia şi a câştigat cu 3-0, ratând şi un penalty. Pentru nemţi urmează Italia sau Spania.

Puşi în gardă de forţa Slovaciei chiar de meciul direct disputat pe teren propriu la sfârşitul lunii mai şi pierdut cu 3-1, nemţii nu au lăsat nimic la voia întâmplării în optimea de finală de la Lille. Germania a controlat autoritar jocul sub aspect tactic, a pus în scenă probabil cel mai elaborat joc de pase văzut până acum la EURO, iar la final s-a impus clar cu scorul de 3-0 şi continuă în pas de defilare drumul spre trofeu.

Ceea ce impresionează la nemţi este faptul că par a se bucura de acelaşi succes pe dreptunghiul verde indiferent de strategia folosită, iar până acum ei au fost cei care au dictat tactica. Este adevărat că până acum nici nu au întâlnit un adversar de calibru (Polonia are nume importante în lot dar rămâne totuşi o echipă din al doilea eşalon valoric) şi abia din sferturi începe pentru echipa lui Joachim Low adevăratul Campionat European, dar din ce a arătat până acum Gemania este principala favorită la cucerirea trofeului pe 10 iulie.

Germania a avut două feţe în jocul cu Slovacia, ambele la fel de frumoase: o primă repriză în care nemţii au controlat autoritar duelul din toate punctele de vedere, apoi un act secund în care au cedat deliberat posesia balonului (atât cât adversarii şi-au dorit acest lucru) reuşind şi aşa să îşi sporească avantajul. Bilanţul jocului: o victorie concludentă, genul de desfăşurare a jocului care îţi betonează un moral şi aşa ridicat, economie de energie şi integrarea unor jucători care până acum nu evoluaseră sau o făcuseră puţin, dar care până la finală s-ar putea dovedi importanţi.

Ineficient până acum, Mario Gotze a dispărut în sfârşit din unsprezece de start, dar ne aşteptăm să revină acolo, poate chiar din meciul următor dacă Spania va fi adversarul din sferturi. Contra puternicilor fundaşi centrali slovaci, Low a mers pe mâna lui Mario Gomez şi a avut dreptate, aşa cum mai mereu se întâmplă cu modul său de a citi jocul. Cu Gomez punct de referinţă în careu, cu oameni neobosiţi pe flancuri scăpaţi în numeroase rânduri din marcaj, cu Kroos şi Khedira inepuizabili în distribuirea mingilor dar şi activi la recupere în ritmul lui DeAndre Jordan în ultimul sezon de NBA, Germania a fost în jocul cu Slovacia o maşină de fotbal diabolică.

Graţie unui pressing sufocant ce nu a permis adversarului să lege două pase, nemţii au deschis scorul încă din minutul 8: minge respinsă de apărarea slovacă la o lovitură de colţ şi reluare a lui Boateng după modelul Modric în jocul Croaţiei cu Cehia. Pentru internaţionalul german a fost primul joc la echipa naţională, venit la selecţia cu numărul 63.

Scorul s-a schimbat, nu însă şi aspectul joului. Doar patru minute mai târziu, Germania a primit penalty la o intervenţie rudimentară a lui Martin Skrtel asupra lui Gomez. Putea fi ocazia lui Muller să marcheze primul său gol la un Campionat European, fapt ce l-ar fi putut dezlănţui înaintea unor meciuri cu adevărat importante în ultimele faze ale competiţiei, însă Ozil a fost cel care şi-a asumat responsabilitatea şi a bătut prost, permiţând portarului Kozáčik să respingă.

Slovacii n-au jucat nimic în prima repriză, dar au avut totuşi o neaşteptată ocazie spre final: Pekarík a pătruns în drepta şi a centrat excelent în careu, Kucka a reluat bine cu capul dar Neuer a intrat în pielea Omului Păianjen şi a scos de sub transversală. Îndrăzneala slovacilor a fost taxată imediat: Draxler a fost de neoprit pe acelaşi flanc, Gomez s-a poziţionat cel mai bine la prima bară şi golul de 2-0 a fost de curtea şcolii.

Vădit mulţumiţi din toate punctele de vedere, nemţii au cedat iniţiativa în debutul reprizei secunde dar au lovit din nou pe contraatac, de această dată prin Draxler (omul meciului) cu un vole în vinclu la o nouă minge respinsă disperat de apărarea adversă. A fost scorul final, deşi Germania a mai avut câteva ocazii născute mai degrabă din impreciziile adversarului decât din propria ambiţie ofensivă. Lucas Podolski, Benedikt Höwedes şi Bastian Schweinsteiger au prins din teren finalul de meci, iar echipa lui Low arată din ce în ce mai bine.

Pentru nemţi urmează greul. Aşteaptă meciul de mâine seară dintre Italia şi Spania pentru a-şi cunoaşte adversarul din sferturi, apoi vor fa piept cu Franţa sau poate Anglia în meciul pentru finală. Deocamdată însă sunt echipa de bătut, iar modul lor de exprimare va da fiori oricărui adversar.