Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 07 septembrie 2014, ora 21:45

Thomas Müller 18
Thomas Müller 70

Ikechi Anya 66
Germania-Scoţia, preliminarii Euro 2016

Germania – Scoţia 2-1. Campioana mondială depăşeşte Scoţia în preliminariile EURO 2016

Germania învinge în meciul ei de debut din grupa D a preliminariilor EURO 2016 bătăioasa selecţionată a Scoţiei, Thomas Müller înscriind o dublă.

Pe stadionul Signal Iduna Park din Dortmund, în faţa a 59.000 de spectatori, Germania pornea în drumul spre turneul final al Campionatului European de Fotbal din Franţa cu multe absenţe faţă de echipa ce câştiga titlul mondial. Retraşilor Klose şi Lahm li se alăturau pe listă indisponibilii Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira şi Mats Hummels.

Prima repriză a fost la discreţia gazdelor, Müller deschizând scorul după doar 18 minute. Defensiva germană formată din Jerome Boateng, recuperat după o accidentare, Benedikt Höwedes, Erik Durm şi Sebastian Rudy a fost puţin încercată de către scoţieni în prima jumătate a meciului.

Asta avea să se schimbe în a doua parte, jucătorii lui Gordon Strachan intrând motivaţi de la cabine, fapt ce a dus şi la o desfăşurare diferită a partidei. Scoţia şi-a arătat faţa bătăioasă, iar atunci când Mario Götze a pierdut un balon în minutul 66, nu a ezitat, contraatacul punându-l pe Manuel Neuer în situaţie de unu la unu cu Ikechi Anya. Atacantul Scoţiei nu s-a pierdut cu firea şi scorul devenea 1-1.

Satisfacţia avea însă să fie de scurtă durată. În minutul 70 oaspeţii nu au avut luciditatea de a se apăra eficient la un corner al Germaniei, mingea bâlbâită de scoţieni ajungând la acelaşi Thomas Müller, care a stabilit scorul final. Diferenţa minimă de pe tabelă oglindea corect desfăşurarea partidei, în special în cea de-a două parte a ei.