Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 04 septembrie 2015, ora 21:45

Mario Götze 82

Robert Lewandowski 37
Mario Götze, Germania

Germania – Polonia 3-1. Campioana mondială preia şefia grupei D

Două goluri marcate de Mario Götze şi o reuşită a lui Thomas Müller au adus victoria Germaniei în meciul de calificare la Euro 2016 cu Polonia

După un început oscilant în campania de calificare la Campionatul European din 2016, Germania şi-a confirmat statutul de favorită şi a urcat pe primul loc în grupa D, graţie succesului înregistrat pe teren propriu, scor 3-1, în faţa Poloniei.

Golurile marcate de Arkadiusz Milik şi Sebastian Mila au adus Poloniei o meritată victorie cu scorul de 2-0 în meciul disputat cu Germania în luna octombrie a anului trecut, ceea ce a reprezentat primul succes în confruntările directe din ultimele 19 partide. Însă Germania nu a mai pierdut în preliminariile unui turneu final de 20 de meciuri (16 victorii şi 4 rezultate de egalitate), iar istoria arată că de cele mai multe ori când nemţii au nevoie de un rezultat pozitiv aceştia nu greşesc, după cum s-a întâmplat şi de această dată.

Început de meci foarte bun pentru campioana mondială, care a părut foarte determinată şi a pus presiune pe adversara sa încă din primele minute. Iar tabela s-a modificat pentru prima dată în minutul 12, când o foarte frumoasă acţiune de atac colectivă a nemţilor a dus la demarcarea în careu a lui Jonas Hector, iar mingea scoasă excelent în spate pentru Thomas Müller nu putea fi încheiată decât prin gol. Germania a părut să îşi facă jocul mult mai uşor la capătul primelor 20 de minute: Mario Götze, principalul responsabil de jocul ofensiv al oamenilor lui Joachim Löw din această seară, a pătruns impecabil pe partea stângă şi l-a învins pe Łukasz Fabiański cu o execuţie fără speranţe pentru portarul polonez. Şi totuşi lucrurile nu aveau să fie atât de simple pentru gazde. Polonia a lovit cu opt minute înainte de finalul primei reprize, când o centrare ideală a lui Kamil Grosicki a fost reluată cu capul de către căpitanul Robert Lewandowski, iar instinctul de golgheter al atacantului polonez a redeschis discursul în ceea ce priveşte deznodământul meciului.

A doua repriză a partidei de pe stadionul Frankfurter Volksbank a fost la fel de spectaculoasă şi intensă, cu oportunităţi de ambele părţi: Mario Götze a fost aproape de a-şi trece în cont o dublă în minutul 57, însă execuţia sa a lovit bara, pentru ca trei minute mai târziu Mączyński să se afle în faţa egalării, dar mijlocaşul polonez nu l-a putut învinge pe Neuer. Schweinsteiger, cu un şut puţin pe lângă şi Özil printr-o execuţie apărată de Fabiański au trecut la rândul lor pe lângă golul decisiv, în timp ce de partea cealaltă Grosicki l-a întrebuinţat pe Neuer cu un sfert de oră înainte de final.

În cele din urmă acelaşi Mario Götze a adus liniştea în tabăra gazdelor, marcând golul de 3-1 cu zece minute înainte de final, după un balon respins de Łukasz Fabiański la şutul lui Thomas Müller. Germania obţine astfel cea de-a cincea victorie în preliminariile Euro 2016 şi face un pas decisiv în ceea ce priveşte prezenţa la turneul final din Franţa. Trupa lui Joachim Löw se deplasează acum în Scoţia, partidă la finalul căreia îşi poate asigura matematic un loc la Campionatul European de vara viitoare.