Germania – Polonia 0-0: Egal cu gust de calificare

Amicale
Germania00000000000012840248
Polonia00000000000012048824
Articol scris de Florin Codreanu

Germania şi Polonia s-au mulţumit cu o remiză albă în meciul din Grupa C de la EURO 2016, într-un meci spectaculos doar prin angajament şi efort.

Un egal convenea practic ambelor echipe care au disputat în această seară, la Saint-Denis, derby-ul grupei C. Germania şi Polonia, rivale istorice atât în sport cât şi în afara lui, n-au oferit un meci spectaculos din punct de vedere al golurilor, dar au încântat prin angajament şi efort. Primul meci fără goluri de la Euro 2016 apropie însă cele două echipe de calificarea în faza următoare a turneului final din Franţa.

Din nou fără un vârf de careu (Mario Gomez a fost doar rezervă), Germania lui Joachim Low a mizat pe un sistem similar de joc cu cel al Spaniei de la Euro 2012. Gotze a jucat rol de fals 9, iar Muller, Ozil, Kroos şi Draxler au fost poziţionaţi în spatele său şi în faţa mijlocaşului defensiv clasic, Sami Khedira. De partea cealălaltă, Adam Navalka a răspuns printr-un 4-2-2-2 cu Milik şi Lewandowski în ofensivă, sprijiniţi de Jakub Blaszczkowski şi Kamil Grosicki. În această formulă, Polonia a reuşit să ofere o replică excelentă Germaniei în primele 45 de minute. Startul de meci a aparţinut însă „panzerelor”, care au ratat deschiderea scorului prin Mario Gotze în minutul 5 şi mai apoi prin fundaşul stânga, Hector, al cărui şut a ocolit de puţin spaţiul porţii lui Fabianski. După un prim sfert de oră dominat clar de germani, Polonia a încercat să împingă jocul spre poarta lui Neuer. Prima ocazie a polonezilor a venit de la golgeterul Robert Lewandowski printr-un şut blocat în disperare de cauza de Hummels şi Howedes. Germania a pierdut din echilibrul impresionant din primele minute şi a permis polonezilor să crească nivelul de joc în special la mijlocul terenului, acolo unde Krychowiak şi Maczynski au făcut o primă repriză minunată. Din păcate, prima parte de pe Saint-Denis n-a oferit spectacolul din preliminarii, când Polonia şi Germania au reuşit două meciuri extrem de bune.

La pauză s-a intrat cu 0-0, însă debutul reprizei secunde a fost furtunos. În minutul 46, Kamil Grosicki a centrat de pe dreapta spre Arkadiusz Milik, care, deşi a scăpat de marcaj, nu a reuşit să ajungă la întâlnirea cu mingea. Un minut mai târziu a venit replica Germaniei prin Mario Gotze, al cărui şut a fost reţinut de portarul Fabianski, printr-o intervenţie sigură. Interesant este că şutul din minutul 47 al lui Gotze a fost primul şut expediat de adversari în trei reprize la Euro 2016 pe poarta polonezilor. Polonia a calmat apoi foarte uşor iniţativa germanilor, care s-au trezit undeva spre minutul 70, atunci când Mesut Ozil a fost foarte aproape de deschiderea scorului. Şutul mijlocaşului de la Arsenal a fost bine plasat, dar înlocuitorul lui Sczeczny, Lukasz Fabianski a intervenit splendid şi a respins în corner. A fost o nouă intervenţie sigură şi de mare calitate a portarului în vârstă de 31 de ani.

Cu cele două echipe încercând să protejeze rezultatul de pe tabela de marcaj, partida de la Paris s-a încheiat nedecis şi fără a avea parte de un final incandescent de meci aşa cum aşteptau microbiştii. 0-0 între două formaţii care în multe momente ale jocului s-au anulat reciproc şi care sunt iată, la un pas de calificarea în optimile de finală ale competiţiei.