EURO 2016, Sferturi de finală, 02 iulie 2016, ora 22:00<
1 - 1
Italia
Italia
Germania a învins Italia la loviturile de departajare în sferturile EURO 2016

Germania – Italia 1-1 (6-5 d.pen.) – Mannschaftul rupe blestemul şi se califică în semifinale la Euro 2016

Articol scris de Florin Codreanu

Germania s-a impus în meciul cu Italia la loviturile de departajare şi a făcut pasul spre semifinalele EURO 2016. Mateo Darmian a ratat decisiv pentru italieni.

Opt titluri mondiale împreună. Patru trofee continentale, de asemenea împreună. Italia şi Germania, cele două mari forţe ale fotbalului european şi mondial şi-au disputat locul în semifinalele Euro 2016 la Bordeaux, în faţa unui stadion împărţit în două, dar care a trăit derby-ul din sferturi la intensitate maximă. Deşi publicul se aştepta la un spectacol fotbalistic de amploare, cele două formaţii s-au temut în mod evident una de alta, oferind însă, după mai bine de două ore şi jumătate de trudă şi sacrificiu, un regal fotbalistic mai mult emoţionant decât spectaculos. Şi pentru că Zeul Fotbal trebuia să-şi aleagă o reprezentantă pentru semifinale, din bolul său magic de această dată a tras la sorţi numele Germaniei, care s-a impus cu 6-5 după loteria loviturilor de la unsprezece metri.

Neînvinsă la turneele finale majore în faţa Germaniei (patru victorii şi patru remize), Italia s-a aşezat în aceeaşi formulă tactică gândită de Antonio Conte pe parcursul preliminariilor şi a fazei grupelor din Franţa 2016. Dacă sistemul clasic al italienilor n-a reprezentat o surpriză pentru nimeni, Germania a întors calculele hârtiei. Low a preferat să atace Squadra Azzurra într-un sistem similar, în foarte multe momente ale jocul Mannschaft-ul apărându-se cu trei fundaşi centrali şi doi laterali (Hector şi Kimmich). Pentru selecţionerul Germaniei însă lucrurile nu au început tocmai bine la Bordeaux, pentru că după numai 15 minute de joc a fost obligat să renunţe la Sami Khedira în urma unei accidentări. Joachim a reacţionat repede şi a refăcut axa solidă de la Mondialul din 2014 introducându-l în teren pe Bastian Schweinsteiger. Germania pierdea astfel la capitolul muşchi, dar câştiga în intensitate, experienţă şi luciditate.

ItaliaGermania n-a fost nicidecum partida spectaculoasă pe care am trăit-o cu 24 de ore în urmă la Lille între Ţara Galilor şi Belgia. Două echipe mari care au ştiut când şi cât să forţeze şi care au ales să-şi anuleze în primul rând adversarul înainte de a-l forţa să greşească. Primul moment real de tensiune al serii a venit după 27 de minute, când Schweinsteiger a reuşit să înscrie în poarta lui Gianluigi Buffon, dar reuşita sa nu a fost validată din cauza unui fault asupra lui De Sciglio. Ocazia cea mai mare a primei reprize am notat-o în dreptul lui Sturaro de la italieni. Cu două minute înainte de pauză, Giaccherini a centrat în faţa porţii, defensiva germană a bâlbâit mingea şi Sturaro a şutat în forţă, puţin pe lângă poartă lui Manuel Neuer. După 45 de minute în care fiecare dintre cele două mari echipe au şutat o singură dată pe spaţiul porţii adverse, al doilea mitan al partidei de la Bordeaux a oferit un alt tempo.

Thomas Muller a fost blocat in extremis de Florenzi în minutul 53, la prima şansă importantă de gol a reprizei secunde. O repriză care avea să aducă până la urmă şi mult aşteptatele goluri. Pentru început, în minutul 65, Mario Gomez l-a deschis excelent pe Hector, fundaşul lui FC Koln a centrat perfect pentru Ozil şi starul de la Arsenal l-a excutat pe Buffon printr-un şut plasat. Primul gol al lui Ozil la Euro 2016, aducea Germania în avantaj pentru prima dată într-un meci oficial în faţa Italiei după 46 de ani. Un avantaj care a durat însă doar 12 minute, pentru că Jerome Boateng a comis un neaşteptat henţ în careu şi i-a permis lui Leonardo Bonucci să restabilească egalitatea la unu. Pentru fundaşul lui Juventus Torino, a fost chiar primul penalty oficial executat în cariera sa (cu excepţia loviturilor de departajare de după extra-time). Golul său avea să încheie perioada impresionantă de imbatabilitate a lui Manuel Neuer la un turneu final (558 de minute cu poarta imaculată). Cu 1-1 pe tabelă, cele două mari rivale au acceptat prelungirile. Fără a avea însă forţa de a schimba ceva, la fel de uşor, cele două mari echipe s-au îndreptat către loteria penalty-urilor, acolo unde destinul, şansa sau zeul fotbalului aveau să-şi aleagă o singură favorită.

Cei doi coloşi din porţile Germaniei şi Italiei, faţă în faţă. Legendarul Buffon, reprezentând trecutul glorios şi fenomenalul Manuel Neuer, reprezentând prezentul uimitor. Iar cei 7.32 metri x 2.44 metri păreau dintr-o dată extrem de puţini. Insigne şi Kroos, nu s-au speriat: au transformat primele lovituri de departajare, însă abia din acel moment a început spectacolul real la Bordeaux. Primul care a ratat…Simone Zaza, introdus special de Conte pentru loteria pentalty-urilor. A urmat apoi Thomas Muller pentru germani, care a tras slab şi i-a permis lui Buffon să respingă. Barzagli a transformat pentru Italia, iar Ozil a lovit doar bara, păstrând avantajul de un gol al Squadrei Azzurra. Pelle a ţinut însă să păstreze suspansul: a executat foarte modest, mult pe lângă poartă şi i-a asigura lui Julian Draxler şansa de a restabili din nou egalitatea.

A fost apoi rândul lui Neuer să iasă în evidenţă, goalkeeperul german parând execuţia lui Bonucci, cel care îl învinsese deja în timpul regulamentar tot de la punctul cu var. Dar deşi căpitanul Schweinsteiger a avut penalty-ul decisiv în faţă, execuţia sa trece peste poartă lui Buffon şi încă se joacă. Dramatismul atinge paroxismul la Bordeaux, dar Giaccherini, Hummels, Parolo, Kimmich, De Sciglio şi Boateng transformă loviturile pe care le au de executat.

Spre minge se îndreaptă Mateo Darmian. Fundaşul cumpărat vara trecută de Manchester United pare să aibă emoţii în priviri. Îl vede pe Neuer agitându-se dintr-o bară în altă. Dansul portarului german îl incomodează vizibil, nu la fel de mult precum măreţia vedetei de la Bayern. Darmian trage, cu ochii închişi, şi Neuer reuşeşte să respingă, mutând greutatea pe umerii lui Hector. Jucătorul care marcase singurul său gol la echipa naţională chiar împotriva Italiei într-un amical, avea să-l învingă însă cu noroc pe Buffon şi să încheie blestemul italian pentru echipa sa naţională. 6-5 pentru Germania după loviturile de la unsprezece metri şi Italia merge acasă. Echipa care trecuse după un fotbal extatic de Spania, campioana en titre, pierde pentru prima dată în istoria sa în faţa Germaniei la un turneu major şi lasă elevilor lui Low şansa unei semifinale contra Franţei sau Islandei. Până atunci însă, scorul şi cronicile din presa de mâine sunt adaosuri inutile. Pentru că fotbalul şi-a consumat în această seară încă un episod istoric, încă o secvenţă a demonstraţiei sale de supremaţie în lumea sportului. Trăiască regele fotbal şi ale sale seri magice!