Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 14 octombrie 2014, ora 21:45
Irlanda

Toni Kroos 71

John O'Shea 90+4
Germania-Irlanda, preliminarii Euro 2016

Germania – Irlanda 1-1. Al doilea meci consecutiv fără victorie pentru panzere în preliminariile EURO 2016

Germania continuă să fie actor al surprizelor grupei D a preliminariilor EURO 2016, de această dată Irlanda reuşind un rezultat de egalitate neaşteptat.

După înfrângerea din meciul cu Polonia, germanii se aşteptau ca pe stadionul din Gelsenkirchen naţionala lor să fie mai aproape de imaginea oferită la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Irlanda venea în această deplasare cu punctaj maxim, astfel că în planurile oaspeţilor un egal era excelent.

Selecţionata condusă de Martin O’Neill s-a concentrat pe defensivă, renunţând total la atac. Manuel Neuer a şomat pentru aproape 90 de minute, dar nici irlandezul David Forde nu a avut emoţii mari în prima repriză. Gazdele au acuzat la finalizare aceeaşi lipsă de concentrare din partida anterioară, tentativele lor nimerind rareori cadrul porţii irlandeze.

Discursul de la pauză al lui Joachim Löw a părut a funcţiona, Germania jucând în a doua repriză într-un ritm mult mai alert. Când totul mergea în direcţia aşteptată, portarul verzilor şi al celor de la Millwall, David Forde, a avut nişte intervenţii salvatoare. Julian Draxler, Lukas Podolski, Karim Bellarabi şi Toni Kroos au avut cele mai bune ocazii, dar fără rezultat.

Meciul mergea spre o remiză albă, totuşi în minutul 71 defensiva irlandeză a comis o eroare lăsându-i prea mult spaţiu de manevră lui Kroos. Mijlocaşul a dus Germania în avantaj, câteva minute mai târziu Mario Götze având şansa de a face 2-0. Frode şi-a salvat din nou echipa, iar coechipierii aveau să-i răsplătească evoluţia excelentă cu o acţiune în minutele de prelungiri.

Aflat la partida cu numărul 100 în tricoul echipei naţionale, John O’Shea a găsit cea mai bună metodă de a sărbători, marcând la singura ocazie a Irlandei, spre exasperarea gazdelor. Germania înregistrează două partide consecutive fără victorie, situaţie mai puţin obişnuită pentru o naţională de acest calibru, mai ales ţinând cont de adversari.