Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 14 noiembrie 2014, ora 21:45

Thomas Müller 29
Mario Götze 39
Yogan Santos 67 (a)

Germania - Gibraltar, preliminarii EURO 2016

Germania – Gibraltar 4-0, înfrângere blândă a oaspeţilor în preliminariile EURO 2016

Gibraltar reuşeşte în ultimul ei meci al anului din grupa D a preliminariilor EURO 2016 performanţa de a nu mai primi 7 goluri, optimiştii văzând deja o evoluţie.

Cum Germania venea după două meciuri fără victorie, înfrângerea din Polonia şi egalul de pe teren propriu în faţa Irlandei, toată lumea se aştepta ca Gibraltar să aibă parte de cea mai dură răbufnire de orgoliu din partea panzerelor. În faţa acestei perspective, oaspeţii au oferit o defensivă supraaglomerată, cu mai toată echipa comasată în zona propriului careu.

Cu toate acestea, era greu de crezut că nemţii vor putea fi opriţi. Thomas Müller a şutat pe lângă în debutul partidei, dar a deschis scorul în minutul 12, după ce defensiva oaspeţilor s-a bâlbâit la o centrare a lui Shkodran Mustafi. Tot Müller a dublat avantajul după jumătate de oră de joc, asta după ce portarul Jamie Robba apărase la ocaziile anterioare în faţa lui Toni Kroos şi a lui Jérôme Boateng.

Mario Götze a înscris golul al treilea, dar lovitura primei reprize ar fi putut să o dea Liam Walker. Mijlocaşul a profitat de lejeritatea cu care au tratat germanii o aruncare de la margine şi a trimis un şut de la distanţă ce s-ar fi oprit în vinclul porţii, dacă Manuel Neuer nu ar fi respins in extremis. Ar fi fost o reuşită demnă de istoria fotbalului: primul gol înscris de o selecţionată debutantă să fie chiar în poarta campioanei mondiale în exerciţiu.

Germania a dominat şi repriza secundă, dar nu suficient pentru ca scorul să ia proporţii. Autogolul lui Yogan Santos a stabilit scorul final, 4-0. Germania revine în lupta pentru primul loc, dar termină anul cu o linie de clasament surprinzătoare.