Germania - Australia

Germania-Australia 2-2. Campioana Asiei aproape de o victorie memorabilă

Campioana mondială Germania a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul amical disputat pe teren propriu cu Australia
Articol scris de Răzvan Mitacu
26 martie 2015

Prima apariţie în 2015 pentru campioana mondială Germania şi prima surpriză pe arena Fritz-Walter-Stadion din Kaiserslautern, unde echipa lui Joachim Low nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 2-2 contra Australiei, recent câştigătoare a Cupei Asiei.

Selecţionerul Joachim Low a trimis pe teren o echipă mai degrabă experimentală, din care au lipsit jucători de bază precum Schweinsteiger, Hummels, Kroos, Müller sau Schürrle, iar lucrurile ar fi putut sta şi mai rău pentru Germania dacă Lukas Podolski, abia intrat pe teren în locul lui Reus, nu ar fi egalat cu nouă minute înainte de final. După avantajul îniţial obţinut graţie unui gol marcat de Marco Reus, jocul gazdelor a scăzut treptat în intensitate ceea ce a favorizat revenirea Australiei, care a întors scorul prin golul lui James Troisi, jucatorul aflat în proprietatea lui Juventus, dar împrumutat la Zulte Waregem şi a unei lovituri libere executate excelent de căpitanul Mile Jedinak. Atacantul lui Inter a restabilit egalitatea pe final de meci, însă presiunea pusă de formaţia lui Joachim Low în ultimele minute nu a adus şi golul victoriei.

Dupa meciul amical amical cu Australia, Germania se pregăteşte acum de partida cu Georgia contând pentru preliminariile EURO 2016, programată a se disputa pe stadionul Boris Paichadzis Erovnuli din Tbilisi.

Germania: Zieler; Mustafi, Höwedes, Badstuber (Rudy, 46); Khedira (Krammer, 63), Gündogan; Bellarabi (Schürrle, 64), Özil, Hector; Götze (Podolski 73), Reus (Kruse, 73)

Australia: Ryan; Davidson, Devere, Wilkinson (Wright, 78), Franjic; Jedinak; Troisi, McKay (Bozanik, 77), Milligan (Mooy, 69), Burns (Oar, 61); Leckie.