Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 14 noiembrie 2014, ora 19:00

Grzegorz Krychowiak 71
Sebastian Mila 73
Arkadiusz Milik 90+2
Georgia - Polonia, preliminarii EURO 2016

Georgia – Polonia 0-4, oaspeţii termină anul neînvinşi în preliminariile EURO 2016

Cu această victorie Polonia termină anul 2014 pe prima poziţie a grupei D a preliminariilor EURO 2016, din postura de echipă neînvinsă.

După ce în partida anterioară evitase înfrângerea pe teren propriu în faţa Scoţiei, Polonia venea în Georgia cu încredere. O victorie împotriva georgienilor însemna pentru echipa lui Adam Nawalka asigurarea poziţiei de lider al grupei D, cel puţin până în martie 2015.

Meciul s-a desfăşurat conform aşteptărilor, cu oaspeţii dominând şi având cele mai mari ocazii. Cu toate acestea, rezultatul înregistrat la pauză era acelaşi cu care începuse meciul, 0-0. Arkadiusz Milik a avut prima şansă a polonilor, pentru ca mai apoi Kamil Grosicki să irosească alte trei oportunităţi de deschidere a scorului.

Dacă în prima parte georgienii au scăpat cu faţa curată, lucrurile au luat o cu totul altă întorsătură în repriza secundă. Superioritatea Poloniei a fost mult mai evidentă, gazdele fiind depăşite cu uşurinţă. Primul gol a venit repede, în minutul 51, când fundaşul celor de la Torino, Kamil Glik, a reluat cu capul o minge trimisă în careu.

Golurile doi şi trei s-au înscris într-un interval de 3 minute. Grzegorz Krychowiak a făcut 2-0 în minutul 71, pentru ca în minutul 73 Sebastian Mila să ofere cel mai spectaculos gol al serii, şutând imparabil din afara careului. Scorul final a fost stabilit de Milik, acesta valorificând mingea ajunsă la el din şutul căpitanului Robert Lewandowski.

Polonia înregistrează un start excelent de campanie pentru EURO 2016. Primăvara va veni cu un meci greu, deplasarea în Irlanda. Până atunci însă, polonii pot să sărbătorească.