Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 29 martie 2015, ora 19:00
Germania

Marco Reus 39
Thomas Müller 44
Marco Reus, Germania

Georgia – Germania 0-2. Reus și Muller aduc victoria campioanei mondiale la Tbilisi

Marco Reus și Thomas Mueller au marcat golurile prin care Germania a învins Georgia într-o partidă contând pentru grupa D din preliminariile EURO 2016

Pe stadionul Boris Paichadzis Erovnuli din Tbilisi Georgia a înfruntat Germania într-un meci contând pentru grupa D din cadrul preliminariilor EURO 2016. Diferența foarte mare de valoare dintre cele două naționale a făcut ca nemții să se impună fără a se întrebuința la capacitate maximă, grație a două lovituri decisive din finalul primelor 45 de minute.

Selecționerul Joachim Low a decis ca Germania să evolueze într-un sistem din care a lipsit un atacant de careu clasic, cu Mesut Oezil, Marco Reus, Thomas Mueller și Mario Goetze formând un compartiment ofensiv foarte mobil, care nu a oferit puncte de referință defensivei gazdelor. Georgia l-a pierdut înca din primele minute pe experimentatul fundaș Aleksandre Amisulashvili din cauza unei accidentări, astfel că pe teren a intrat tânărul Lasha Dvali (19 ani).

Campioana mondială s-a instalat imediat în jumătatea adversă, iar primele ocazii au venit în urma unor cornere executate precis de Toni Kroos: Thomas Müller a reluat periculos la capătul primului sfert de oră, însă puțin peste poarta apărată de Giorgi Loria. Fără a avea individualități de renume, naționala Georgiei s-a apărat atent și organizat, ceea ce a pus în dificultate jocul de construcție al nemților, care și-au trecut în cont cea mai mare ocazie din prima jumătate de oră în minutul 29, la una dintre puținele combinații reușite: Marco Reus și Mario Götze au depășit în viteză defensiva georgiană, însă finalizarea atacantului celor de la Borussia Dortmund nu a prins spațiul porții. În cele urmă Germania a deschis scorul cu șase minute înainte de finalul primei reprize, după o faza care i-a avut în prim plan pe aceiași protagoniști: pătrunderea centrală a lui Götze a făcut ca mingea să ajungă cu puțină șansă la Reus, care din interiorul careului l-a învins pe portarul gazdelor. A fost golul care a făcut ca jocul bazat pe entuziasm și elan al georgienilor să devină mult mai precipitat și haotic. Iar Germania a profitat imediat și a rezolvat practic meciul pe finalul reprizei, când Thomas Müller a șutat de la marginea careului și a majorat avantajul oaspeților.

În partea a doua Georgia a încercat să iasă mai mult la joc, dar fără a avea forța ofensivă pentru a pune presiune la poarta lui Manuel Neuer. O serie de cornere obținute de gazde nu au putut fi materializate în situații de gol, în timp ce Germania nu a mai avut motive să forțeze, mulțumindu-se să gestioneze rezultatul printr-o posesie copleșitoare și repetate pase în zona de la mijlocul terenului. Chiar și în aceste condiții campioana mondială își putea mări avantajul în minutul 60, când Marco Reus a reluat cu latul din prima după o centrare a lui Sebastian Rudy, însă mingea a lovit bara transversală.

Victorie cu 2-0 pentru Germania și trei puncte prin care oamenii lui Joachim Low egalează momentan pe Polonia (10 puncte) în fruntea clasamentului din grupa D a preliminariilor EURO 2016. Georgia păstrează un singur succes (cu Gibraltar) și ajunge la patru înfrângeri în grupă, astfel că șansele naționalei lui Temuri Ketsbaia e a participa la turneul final din Franța rămân doar teoretice.