Franța – România 2-1. România, aproape de marea surpriză

Amicale
Franţa00000000000074031011
România00000000000073041110
Articol scris de Florin Codreanu

România a pierdut meciul de deschidere la EURO 2016 după un gol fabulos marcat de Payet pentru Franţa în minutul 89. Românii au motive să spere la calificare.

La 84 de ani fără două zile de la prima confruntare directă dintre România şi Franţa, naţionala pregătită de Anghel Iordanescu a debutat la turneul final din Franţa 2016, printr-o prestaţie mult peste aşteptări. „Cocoşii” s-au impus la limită la finalul primelor 90 de minute de la turneul final şi au făcut-o fără a oferi imaginea unei posibile viitoare campioane europene. De altfel, pretenţiile franceze asupra Campionatului European s-au clătinat vizibil, după un prim meci modest în faţa unei echipe muncitoare, organizate şi echilibrate a românilor.

Selecţionerul României, Anghel Iordănescu, nu a surprins ca aşezare tactică, însă francezii au părut oarecum prinşi pe picior de greşit de excelenta organizare și rigurozitate din jocul „tricolorilor”. Cu Hoban şi Pintilii în fața defensivei într-un veritabil rol de calfe neobosite, cu Adi Popa şi Bogdan Stancu transformaţi în adevărați mijlocaşi de bandă şi cu bătăiosul Florin Andone în avanposturi, naţionala României a făcut o primă repriză foarte bună pe Saint Denis. Probabil mult mai bună decât ne aşteptăm cu toţii. Românii au pierdut posesia, dar au reuşit să-şi treacă în cont singurul şut pe spaţiul porţii din prima parte de la Paris. A fost de fapt vorba despre şutul care a creat cea mai mare ocazie a echipei noastre reprezentative, atunci când în urma unui corner excelent executat de Nicolae Stanciu, Pintilii a şutat direct în Hugo Lloris, care a avut o intervenţie absolut senzaţională. Ocazia mare din minutul 4 a românilor a trezit orgoliul francezilor, care au înlăturat presiunea evidentă în care s-au scăldat în primele secvenţe ale jocului şi au urcat liniile. Matuidi şi Pogba s-au așeazat practic la 30 de metri de poarta lui Tătărușanu, iar Kante a fost însărcinat să blocheze eventualele contre ale românilor.

Mizând pe vivacitatea lui Griezmann, pe prezența de spirit a lui Giroud şi pe arsenalul tehnic şi fizic deţinut de Pogba, Franța a început să ameninţe poarta lui Tatarusanu şi a ratat două ocazii uriaşe de gol prin Antoine Griezmann. Starul lui Atletico Madrid a ţintit mai întâi bara în minutul 14, pentru ca în minutul 36 să reia splendid puţin pe lângă aceeaşi bară din dreapta a porţii românilor. Ultima şansă a reprizei a venit de la Olivier Giroud, care în urma unui corner executat de Payet, s-a desprins de marcajul lui Chiriches şi a reluat cu capul puţin peste poarta lui Ciprian Tătărușanu.

Debutul reprizei secunde a aparţinut însă din nou tricolorilor, care au surprins defensiva inexactă a lui Deschamps printr-o pasă de senzaţie a lui Stanciu. La exact două minute de la debutul celui de-al doilea mitan, Bogdan Stancu s-a aflat față în faţă cu gloria. Deşi preluarea atacantului de la Gençlerbirliği a fost reuşită, execuţia sa dintr-o poziţie vecină cu idealul a ocolit poarta lui Lloris. Francezii şi-au arătat însă imediat colţii, mai întâi prin Giroud şi mai apoi prin Paul Pogba, însă portarul nostru, Tătărușanu, părea decis să facă un meci impresionant. Doar câteva secunde mai târziu însă, goalkeeperul Fiorentinei s-a transformat pentru câteva clipe în Florin Prunea, iar Olivier Giroud a preluat rolul lui Kenneth Anderson de la Mondialul din ’94. Aceeaşi eroare la ieşirea pe centrare a francezilor şi „cocoşii galici” spărgeau gheaţa: 1-0 în minutul 60 pentru „Les Bleus”, după primul gol de la turneul final.

A urmat însă, peste numai cinci minute, o fază care nu anunţa nimic, dar care a reaprins speranţele românilor: Nicolae Stanciu a fost faultat în careu de Patrice Evra, iar Bogdan Stancu a transformat precis lovitura de la unsprezece metri acordată cu mult curaj de centralul maghiar, Viktor Kassai: 1-1 pe Saint Denis după 66 de minute de joc.

Deschamps a terminat jocul de la Paris cu tinerii Martial şi Koman în teren şi fără Pogba. Starul lui Juventus a fost el însuşi ieşit cu totul din propria imagine. Cu toate că a rămas un super fotbalist extrem de interesant, Pogba s-a demonstrat la meciul de debut al francezilor a fi un element finit, în ciuda numeroaselor încercări de a dezechilibra partida contra României. Chiar şi fără talentul pur al vedetei sale, Franța a reuşit să dea lovitura pe finalul partidei, atunci când probabil cel mai bun jucător al lor în această seară, Dmitri Payet a adus victoria printr-o execuţie absolut superbă de la 20 de metri de poarta lui Ciprian Tătărușanu.

Primele 90 de minute ale tricolorilor la turneul final s-au încheiat de câteva minute. România lui Iordanescu a surprins, pe alocuri foarte plăcut. În ciuda vocilor unanime care anunţă dezastrul, fotbalul românesc refuză întâlnirea iminentă cu cataclismul. După 90+3 minute jucate pe Stade de France, România a părăsit arena pariziană cu capul sus. Surprins şi executat de şutul senzaţional al lui Payet, Ciprian Tătărușanu a rămas întins pe gazon pentru câteva zeci de secunde după ultimul fluier al lui Kassai. Undeva în apropiere de mijlocul terenului, cei doi selecţioneri îşi strâng mâna. Deschamps răsuflă uşurat pentru că a realizat că fotbalul nu are nevoie de cronicari, cuvinte şi declaraţii pompoase pentru a-şi crea realitatea. Iordănescu se retrage în acelaşi timp agale spre vestiar. Aproape de o uriaşă surpriză la turneul final, selecţionerul României pare supărat. N-are de ce! Pentru că de-acasă, de la peste 2000 de kilometri depărtare, începe să devină posibil să ne imaginăm, prefaţa virtuală a unui presentiment despre ipoteza care ne spune ca fotbalul românesc trăieşte. Aşa cum poate, dar trăieşte! Hai România!