Franţa

Franţa în istoria Campionatului European de Fotbal

Cupa Henri Delaunay
Cupa Henri Delaunay, trofeul pe care îl primeşte câştigătoarea Campionatului European de Fotbal

Articol scris de Răzvan Mitacu

Echipa naţională a Franţei se pregăteşte de participarea la al şaptelea turneu final de Campionat European consecutiv şi va încerca să îşi adjudece un nou titlu european, după succesele din 1984, respectiv 2000. Un aspect statistic încurajator pentru Franţa este faptul că în precedentele două ediţii la care a evoluat pe teren propriu, naţionala supranumită ”Les Bleus” a fost de fiecare dată foarte aproape de câştigarea trofeului, impunându-se la turneul final din 1984.

Campionatul European inaugural, disputat în anul 1960 sub denumirea de Cupa Europei pe Naţiuni, a avut loc chiar în Franţa, iar reprezentativa gazdă a fost foarte aproape de a-şi trece în palmares primul trofeu: Grecia şi Austria au fost adversarii înfruntaţi şi eliminaţi fără mari probleme în cadrul calificărilor (8-2 la general, respectiv 9-4 cu Austria), însă la confruntarea din semifinale, cu Iugoslavia, Franţa nu s-a putut baza pe jucători importanţi din generaţia anilor ’50, precum Raymond Kopa, Just Fontaine sau Roger Piantoni, ceea ce a contribuit decisiv la eşecul cu scorul de 5-4, deşi naţionala pregătită de Albert Batteux conducea cu 4-2 în minutul 75 şi părea să aibă cale liberă către finala mare. În duelul pentru locul al treilea, gazdele erau apoi învinse de Cehoslovacia (2-0).

Patru ani mai târziu declinul Franţei era unul evident şi explicabil prin retragerea unor fotbalişti precum Robert Jonquet, Just Fontaine, Armand Penverne, Roger Marche, Raymond Kaelbel sau Jean Vincent. În aceste condiţii echipa pregătită de selecţionerul Henri Guérin a ratat calificarea în faza decisivă a Campionatului European din 1964, disputat în Spania, fiind eliminată în sferturile de finală de Ungaria, într-o manieră categorică, scor general 5-2.

Just Fontaine s-a aflat pe banca tehnică a Franţei la startul calificărilor pentru Campionatul European 1968, care a avut loc în Italia, însă fostul fotbalist avea să fie înlocuit după doar câteva meciuri de Louis Dugauguez, sub comanda căruia ”Les Bleus” nu au reuşit calificarea în runda decisivă, deşi s-au impus într-o grupă din care au mai făcut parte Belgia, Polonia şi Luxemburg, cu patru victorii, un rezultat de egalitate şi un eşec, suferit în deplasare contra Belgiei (2-1). Tentativa de calificare la Euro 1968 s-a încheiat în ultima rundă înainte de turneul final, după dubla manşă contra reprezentativei Iugoslaviei: dacă primul meci, disputat pe Stade Vélodrome din Marseille, s-a dovedit echilibrat şi s-a încheiat cu un rezultat de egalitate (1-1, gol marcat de Fleury Di Nallo pentru gazde), partida retur, care a avut loc la Belgrad, a fost o simplă formalitate pentru Iugoslavia, aflată în avantaj de patru goluri încă de la capătul primei jumătăţi de oră. În ciuda nemulţumirii generale a presei şi a suporterilor, selecţionerul Louis Dugauguez a fost păstrat în funcţie şi a condus echipa în prima parte a campaniei de calificare la Campionatul Mondial din 1970.

Georges Boulogne a fost selecţionerul desemnat cu responsabilitatea calificării la Euro 1972, care a fost găzduit de Belgia, însă nici de această dată lucrurile nu au decurs mai bine pentru Franţa, aflată într-o grupă de calificare cu Ungaria, Bulgaria şi Norvegia. Decisive au fost înfrângerile de pe teren propriu cu Ungaria (0-2, pe 9 octombrie 1971), respectiv eşecul de pe stadionul Vasil Levski din Sofia în faţa Bulgariei (scor 2-1), ceea ce a dus la clasarea doar pe locul al treilea în grupă şi implicit ratarea calificării la turneul final din Belgia.

Campionatul European de Fotbal 1976 s-a disputat în Iugoslavia, însă încă o dată fără prezenţa Franţei la turneul final, deşi pe banca tehnică s-a aflat românul Ștefan Kovács, unul dintre cei mai de succes antrenori din anii ’70. Kovács a rămas până în prezent singurul selecţioner străin din istoria Franţei, însă nu a reuşit să depăşească grupa de calificare la Euro 1976, o grupă în care jucătorii lui Ștefan Kovács au obţinut un singur succes din şase meciuri, înregistrat pe stade Marcel Saupin din Nantes, cu Islanda (3-0), mult prea puţin pentru a putea lupta la clasarea pe primul loc, ceea ce ar fi permis participarea la turneul final din Iugoslavia, câştigat în cele din urmă de Cehoslovacia.

Cu un tânăr Michel Platini pe teren, Franţa a fost foarte aproape de a obţine calificarea la Euro 1980, primul turneu final cu opt naţionale participante. Debutul preliminariilor a consemnat un rezultat de egalitate pe teren propriu cu Suedia (2-2), scor stabilit de un gol înscris de Anders Grönhagen în prelungirile partidei de pe Parc des Princes din Paris. O remiză pe care Franţa a regretat-o foarte mult în cele din urmă, deoarece avea să facă diferenţa în favoarea Cehoslovaciei, clasată pe primul loc al grupei 5 de calificare la Campionatul European 1980 din Italia.

Franţa a avut garantată participarea la Campionatul European 1984 în calitate de gazdă a competiţiei, iar avantajului terenului propriu, colaborat cu prezenţa pe banca tehnică a lui Michel Hidalgo şi pe gazon a unui Michel Platini aflat în apogeul carierei a oferit circumstanţele ideale pentru un turneu final memorabil. Victorii pe linie în cele trei partide disputate în grupă, cu Danemarca (1-0), Belgia (5-0), respectiv Iugoslavia (3-2). Duelul din semifinale cu Portugalia avea să fie unul extrem de emoţionant şi spectaculos, cu trei goluri marcate în reprizele de prelungiri: decisivă a fost în cele din urmă reuşita lui Platini din minutul 119, care a stabilit scorul final (3-2) şi a dus Franţa pentru prima dată într-o finală de campionat european. Acolo unde jucătorii lui Michel Hidalgo au înfruntat Spania, pe Parc des Princes din Paris, în faţa a peste 47.000 de spectatori care au avut parte de deznodământul mult aşteptat. Golurile marcate de Bruno Bellone şi Michel Platini în repriza secundă au conturat succesul istoric al Franţei, care astfel îşi trecea în palmares primul titlu european, sub semnul prolificului atacant al lui Juventus, golgheter la Euro 1984 cu nouă reuşite.

După bucuria de la turneul final anterior, pentru Franţa a urmat dezamăgirea de la ediţia Germania de Vest 1988. Fără jucători precum Maxime Bossis, Patrick Battiston, Bernard Genghini, Dominique Rocheteau sau Alain Giresse, retraşi din echipa naţională la capătul Mondialului din Italia, campioana europeană nu s-a ridicat la nivelul aşteptărilor. Pe 29 aprilie 1987, Michel Platini a bifat ultima sa prezenţă pentru ”Les Bleus” în partida din cadrul campaniei de calificare la Euro 1988, câştigată pe teren propriu cu Islanda (2–0), însă un succes insuficient pentru ca naţionala lui Henri Michel să se poată implica în lupta pentru calificarea la turneul final disputat în Germania de Vest.

O nouă şi talentată generaţie a Franţei oferea perspective încurajatoare pentru viitor odată cu preliminariile Campionatului European 1992 din Suedia, de-a lungul cărora Franţa, preluată între timp de Michel Platini, a impresionat prin cele opt victorii din grupa de calificare, reuşind să îşi asigure prezenţa la turneul final într-o manieră facilă. Eric Cantona, Jean-Pierre Papin, Laurent Blanc sau Didier Deschamps se numărau printre jucătorii remarcaţi, primii doi marcând împreună 12 dintre cele 20 de goluri din preliminarii. Însă evoluţiile bune nu s-au repetat la Campionatul European din Suedia, unde Franţa nu a obţinut nicio victorie din meciurile cu ţara gazdă (1-1), Anglia (0-0) şi Danemarca (1-2), ceea ce a dus la eliminarea prematură din competiţie.

Sub comanda lui Aimé Jacquet, Franţa nu a început campania de calificare la Euro 1996 în cel mai bun mod posibil, remizând în primele trei meciuri, cu Slovacia, România şi Polonia. Într-o grupă câştigată în cele din urmă de România, echipa lui Aimé Jacquet a obţinut prezenţa la turneul final din Anglia prin clasarea pe locul secund, dar cel mai important a dus la confirmarea unor noi jucători de cel mai înalt nivel precum Zinedine Zidane, Lilian Thuram sau Christophe Dugarry. România s-a numărat printre adversarii Franţei şi la turneul final, unde reprezentativa ”Les Bleus” s-a impus cu 1-0 prin golul lui Dugarry. Remiza cu Spania (1-1) şi succesul contra Bulgariei (3-1) au adus calificarea în sferturi, unde adversarul a fost Olanda lui Jordi Cruyff, Dennis Bergkamp şi Patrick Kluivert. Deşi olandezii au dominat meciul în cea mai mare parte a timpului, jocul defensiv solid al francezilor a făcut ca soarta calificării să se decidă la loviturile de departajare, unde ratarea lui Seedorf a fost determinantă. Însă şansa nu a mai fost de partea oamenilor lui Aimé Jacquet şi în semifinale, decise de asemenea în urma penalty-urilor: Cehia lui Pavel Nedved a transformat fără greşeală primele şase execuţii, în timp ce ratarea mijlocaşului Reynald Pedros a însemnat finalul de drum pentru Franţa.

A urmat însă cea mai bună perioadă din istorie pentru reprezentativa ”Les Bleus”, campioană mondială la turneul final din 1998 şi protagonista unui parcurs de excepţie la Campionatul European 2000 din Olanda şi Belgia, deşi campania de calificare nu a fost deloc una facilă, naţionala pregătită de Roger Lemerre fiind nevoită să aştepte până în ultima rundă de meciuri pentru a-şi asigura prezenţa la turneul final, după un duel foarte strâns împotriva Ucrainei şi a Rusiei. Cu un Zinedine Zidane aflat la apogeul carierei, cu experienţa unor componenţi de bază precum Laurent Blanc, Youri Djorkaeff sau Didier Deschamps, dar şi tineri valoroşi de nivelul lui Patrick Vieira sau David Trezeguet, Franţa a alcătuit un grup foarte solid şi a obţinut calificarea în fazele eliminatorii dintr-o grupă dificilă, cu Olanda, Cehia şi Danemarca. Sferturile de finală au scos în calea francezilor un alt nume sonor, Spania, naţionala pregătită de José Antonio Camacho fiind nevoită să se recunoască învinsă după golurile marcate de Zinédine Zidane şi Youri Djorkaeff. Meciul din semifinale a propus un duel spectaculos şi echilibrat cu Portugalia lui Luís Figo şi Rui Costa, decis în cele din urmă de un gol înscris de acelaşi Zidane în minutul 117 (Henry şi Nuno Gomes şi-au trecut numele pe lista marcatorilor în timpul regulamentar). Punctul culminant al aventurii Franţei la Euro 2000 a fost reprezentat de finala disputată la Rotterdam cu Italia lui Paolo Maldini şi Francesco Totti. Azzurri au trecut în avantaj prin reuşita lui Delvecchio şi îşi puteau asigura trofeul la două mari ocazii irosite de Alessandro Del Piero, înainte ca istoria campioanei să se rescrie pe final: Sylvain Wiltord a egalat situaţia pe tabelă în al treilea minut al prelungirilor, iar David Trezeguet a dezlănţuit bucuria generală în tabăra franceză după golul (de aur) înscris în minutul 117, care a consfinţit al doilea titlu de campioană europeană pentru Franţa.

Naţionala lui Jacques Santini era considerată printre favoritele de la Euro 2004, în special după parcursul perfect de-a lungul preliminariilor, cu opt victorii din la fel de multe meciuri disputate. Tridentul ofensiv Thierry Henry, David Trezeguet, Sylvain Wiltord îşi confirma forţa printr-un total de 18 goluri şi anunţa un parcurs lung al Franţei la turneul final, unde însă reprezentativa lui Jacques Santini a pierdut într-o manieră extrem de surprinzătoare contra Greciei în sferturile de finală, scor 1-0. Avea să fie doar una dintre multele surprize reuşite de Grecia, învingătoarea neaşteptată de la turneul final din Portugalia.

A urmat era selecţionerului Raymond Domenech şi colapsul de la Euro 2008, în ciuda faptului că Franţa se prezenta cu statutul de vicecampioană mondială graţie prezenţei în finala de la ediţia Germania 2006. Dificultăţile naţionalei franceze au fost evidente încă din preliminarii, unde ”Les Bleus” au purtat un strâns duel cu Scoţia pentru locul al doilea al grupei, în spatele Italiei, însă puţini ar fi anticipat rezultatele şi mai ales evoluţiile modeste de la turneul final din Austria şi Elveţia: doar o remiză, consemnată cu România (0-0) şi alte două înfrângeri au însemnat o eliminare ruşinoasă pentru Franţa, ceea ce însă nu a dus la demiterea imediată a lui Raymond Domenech.

Laurent Blanc a fost selecţionerul responsabil de parcursul naţionalei la Campionatul European 2012 din Polonia şi Ucraina, unde Franţa s-a calificat într-o manieră facilă. Însă grupa de la turneul final nu a fost deloc una simplă, cu adversari precum Anglia, Suedia şi Ucraina. După o remiză în confruntarea de la debut, cu oamenii lui Roy Hodgson (1-1), francezii au obţinut calificarea în fazele eliminatorii graţie victoriei reuşite în partida contra Ucrainei (2-0, goluri Ménez şi Cabaye). Înfrângerea cu Suedia lui Zlatan Ibrahimovic putea fi decisivă, însă Anglia a ajutat indirect selecţionata lui Laurent Blanc prin victoria cu reprezentativa pregătită de Oleh Blokhin, astfel că Franţa a mers în sferturile de finală, unde însă a înfruntat un adversar superior la toate capitolele, Spania, care de altfel avea să câştige încă o dată trofeul. Pentru Franţa Euro 2016 se încheia prin eşecul cu naţionala lui Vicente del Bosque (2-0), iar toate aşteptările se îndreptau deja către Campionatul European 2016 de pe teren propriu.