Brazilia a câştigat cu 3-1 amicalul cu Franţa

Franţa – Brazilia 1-3. A şaptea victorie pentru Dunga

Franţa a condus cu 1-0 după golul lui Varane dar Brazilia a întors rezultatul prin reuşitele lui Oscar, Neymar şi Luiz Gustavo într-un amical disputat la Saint-Denis.
Articol scris de Dumitru Iliescu
27 martie 2015

Brazilia a obţinut cea de-a şaptea victorie din tot atâtea meciuri în noul mandat de selecţioner al lui Dunga şi a ajuns la un golaveraj 17-2 după Campionatul Mondial, învingând Franţa la Saint-Denis cu scorul de 3-1 după ce europenii deschiseseră scorul la capătul primului sfert de oră. Lipsită de aportul lui Paul Pogba, echipa care speră să câştige din postura de gazdă EURO 2016 a pierdut bătălia de la centrul terenului şi, dacă în prima repriză a reuşit să-ţi ţină adversarul la distanţă de propria poartă, a capotat în actul secund în faţa vitezei superioare şi inspiraţiei individuale a sud-americanilor, transformând în tristeţe ceea ce trebuia să fie bucuria omagiului adus jucătorilor cu peste 100 de selecţii la echipa naţională, Marcel Desailly, Didier Deschamps, Thierry Henry, Lilian Thuram, Patrick Vieira şi Zinedine Zidane. Pentru Brazilia este o victorie de moral şi un pas important în pregătirea pentru Copa America 2015, competiţie la care face parte din Grupa C alături de Columbia, Peru şi Venezuela.

Cu Elias lângă Luiz Gustavo în faţa apărătorilor şi cu un foarte activ Willian alături de Oscar, Brazilia şi-a însuşit de la început posesia balonului dar a fost fragilă la fazele fixe. Purtător al banderolei de căpitan, Benzema a fost aproape de gol în minutul 7 când Jefferson a scos miraculos mingea reluată cu capul de atacantul lui Real Madrid după un corner executat din partea de stângă de Valbuena. Tot un corner din partea stângă avea să aducă deschiderea scorului în minutul 17, când Varane s-a înălţat imperial de lângă Miranda şi a făcut inutil plonjonul goalkeeperului lui Botafogo.

Golul le-a dat aplomb francezilor, care au părut în control absolut al jocului, totuşi la cabine s-a intrat cu 1-1 după ce vârful împins Roberto Firmino a strecurat mingea printre picioarele lui Varane spre Oscar, iar starul lui Chelsea a reluat din prima fără speranţe pentru Mandanda.

Şters în prima repriză, Neymar a ieşit la rampă în minutul 55: Willian a pătruns cu uşurinţă în axul central şi a scos în stânga, de unde jucătorul Barcelonei a trimis o ghiulea la colţul scurt pentru 1-2. Benzema a irosit posibilitatea egalării reluând în înaltul tribunei o minge din poziţie avantajoasă, iar la scurt timp avantajul brazilienilor s-a dublat după ce Luiz Gustavo a apărut fără marcaj la o lovitură de colţ executată de Willian şi a reluat imparabil cu capul. Diferenţa putea fi şi mai mare, dar Mandanda a scos cu piciorul de la rădăcina barei şutul omniprezentului Willian, cel mai bun om al sud-americanilor.

Pentru Brazilia urmeană un nou amical duminică, pe Emirates Stadium din Londra contra naţionalei statului Chile, organizatoarea Copei America din acest an. Francezii au programat urmtăroul amical marţi seară, când vor primi vizita Danemarcei, recent câştigătoare în faţa Statelor Unite după un hattrick al lui Nicklas Bendtner.

Franţa: Mandanda; Sagna, Varane, Sakho, Evra; Schneiderlin, Sissoko (m.74, Kondogbia), Matuidi (m.84, Giroud); Valbuena (m.82, Payet), Benzema, Griezmann (m.74, Fakir)

Brazilia: Jefferson; Danilo, Thiago Silva, Miranda, Filipe Luis; Luiz Gustavo, Elías (m.91, Marcelo); Neymar, Oscar (m.85 Souza), Willian (m.84, Costa); R.Firmino (m.87, Luiz Adriano)