Franţa – Albania 2-0. Echipa gazdă, prima calificată în optimile Euro 2016

Amicale
Franţa000000000000201112
Albania000000000000211021
Articol scris de Răzvan Mitacu

Antoine Griezmann şi Dimitri Payet au marcat pentru Franţa pe finalul meciului cu Albania şi au adus astfel calificarea în optimile Campionatului European.

Misiune îndeplinită pentru Franţa, la capătul primelor două meciuri de la Euro 2016. După succesul la limită contra României, oamenii lui Didier Deschamps s-au impus în faţa reprezentativei Albaniei şi au obţinut astfel calificarea în rundele eliminatorii ale competiţiei, deşi ţara gazdă va dori cu siguranţă să încheie grupa cu punctaj maxim şi să meargă în optimile de finală în calitate de câştigătoare a grupei A.

Stadionul Velodrome din Marseille a reprezentat întotdeauna o arenă unde gazdele au înregistrat rezultate pozitive, pierzând un singur meci din ultimele 11 (contra Argentinei, în 2009), iar duelul din această seară cu Albania nu a consemnat o excepţie, deşi puţină lume ar fi anticipat numeroasele dificultăţi întâmpinate de francezi timp de 90 de minute.

Selecţionerul Didier Deschamps a efectuat două modificări surprinzătoare faţă de echipa trimisă pe teren cu România: Antoine Griezmann şi Paul Pogba au început partida de pe banca de rezerve, cu tinerii Kingsley Coman şi Anthony Martial titularizaţi în locul lor. Dimitri Payet, devenit primul jucător francez autor al unui gol şi a unei pase de gol într-un meci de Campionat European, după Thierry Henry în 2000, a fost confirmat în urma reuşitelor din confruntarea cu România, la fel precum N’Golo Kante şi Blaise Matuidi.

Giovanni De Biasi, selecţionerul italian al Albaniei, nu s-a putut baza pe căpitanul obişnuit, experimentatul fundaş Lorik Cana, eliminat în meciul cu Elveţia pierdut de albanezi la limită, scor 1-0. Cana a fost înlocuit de tânărul apărător al celor de la Frosinone, Arlind Ajeti, care a evoluat în centrul defensivei alături de Mergim Mavraj. Taulant Xhaka şi Odise Roshi au ieşit de asemenea din primul 11, înlocuiţi de Ledian Memushaj, respectiv Andi Lila.

După cum era de aşteptat, reprezentativa ţării gazdă a controlat jocul încă de la început în ceea ce priveşte posesia balonului şi dominarea teritorială, însă de-a lungul primei reprize oamenii lui Didier Deschamps nu au reuşit să pună des în pericol poarta apărată de Etrit Berisha. Un aspect care cu siguranţă îl va preocupa pe selecţionerul francez, după ce echipa sa nu a înregistrat niciun şut pe spaţiul porţii în prima repriză. Fazele fixe au fost singurele momente în care gazdele s-au apropiat de gol, prin două tentative ale lui Olivier Giroud: Dimitri Payet s-a aflat la originea centrărilor, însă de fiecare dată finalizarea atacantului celor de la Arsenal a trecut puţin pe lângă poarta albaneză. De partea cealaltă, jucătorii lui Giovanni De Biasi s-au limitat la o aşezare pe teren prudentă şi o organizare a jocului care să îngreuneze construcţia adversarilor. Iar albanezii ar fi putut chiar deschide surprinzător scorul pe finalul primelor 45 de minute, în urma unui corner, când reluarea din interiorul careului a lui Ermir Lenjani a fost deviată decisiv de Patrice Evra, care a evitat astfel un gol aproape sigur.

Evoluţia modestă din prima parte l-a determinat pe Didier Deschamps să apeleze la introducerea lui Paul Pogba în debutul reprizei secunde, iar prezenţa mijlocaşului celor de la Juventus s-a făcut imediat simţită în jocul francezilor, care de-a lungul primelor zece minute şi-au trecut în cont mai multe oportunităţi decât în cele 45 anterioare, de două ori prin Kingsley Coman şi la reluarea din cădere a lui Paul Pogba după o nouă pasă perfectă a lui Dimitri Payet. Însă oamenii lui Giovanni De Biasi nu au cedat şi au avut la rândul lor o foarte bună ocazie de a înscrie, după o centrare de pe partea dreaptă deviată de Blaise Matuidi imprecis: bara laterală l-a salvat pe portarul Hugo Lloris şi a menţinut rezultatul de egalitate. Odată cu trecerea timpului, presiunea s-a intensificat în jumătatea de teren a albanezilor, iar ocaziile s-au înmulţit la poarta lui Etrit Berisha: Olivier Giroud a lovit la rândul său bara printr-o lovitură de cap la care portarul lui Lazio nu mai putea interveni, în timp ce Pogba şi Payet nu au avut mai mult succes de la distanţă. Antoine Griezmann şi Andre-Pierre Gignac au fost trimişi pe teren pentru asaltul de final, iar în cele din urmă mutarea selecţionerului francez s-a dovedit inspirată. Din nou multă şansă pentru gazde, care la fel precum în meciul cu România obţin toate cele trei puncte foarte aproape de ultimul fluier, de această dată graţie unei lovituri de cap a atacantului celor de la Atletico Madrid, după centrarea lui Adil Rami. În prelungiri, profitând de căderea inevitabilă a adversarilor, francezii au mai înscris o dată, prin Dimitri Payet, stabilind astfel un scor departe de realitatea evenimentelor desfăşurate pe teren.

Rezultat final 2-0, iar fluierăturile numerosului public francez prezent pe stadionul Velodrome din Marseille s-au transformat la final în aplauze pentru asigurarea calificării în optimile de finală ale Campionatului European 2016. Lentă şi previzibilă în prima repriză, Franţa a arătat o altă atitudine şi un joc mult mai bun în partea a doua, reuşind un nou succes cu foarte multe emoţii. Albania rămâne cu zero puncte după două meciuri disputate, însă oferă o impresie lăudabilă la prima participare la un turneu final de Campionat European. Evoluţia de astăzi a oamenilor lui Giovanni De Biasi trebuie să reprezinte un adevărat semnal de alarmă pentru România, care cu siguranţă nu va avea o sarcină facilă în tentativa de a obţine o victorie absolut necesară contra Albaniei, în ultimul meci din cadrul grupei A de la Euro 2016.