Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 13 iunie 2015, ora 19:00
Ungaria
Ungaria

Zoltan Stieber 82
Ungaria s-a impus în Finlanda şi are şanse să meargă direct la EURO 2016

Finlanda – Ungaria 0-1. Stieber păstrează Ungaria în cursa pentru calificarea la Euro 2016

Ungaria s-a impus în Finlanda cu scorul de 1-0, este aproape sigură de locul de baraj la EURO 2016, dar speră să obţină calificarea directă la turneul final.

Ungaria rămâne în cărţile calificării din grupa F, după victoria importantă din această seară din Finlanda. Elevii lui Pal Dardai acumulează acum 11 puncte din şase meciuri şi scot definitiv Finlanda şi Grecia din cursa pentru calificare.

Adunând deja cinci înfrângeri consecutive dintre care trei în ultimele meciuri din grupă, Finlanda a căutat cu disperare să învingă Ungaria în această seară la Helsinki. Gazdelor le-a lipsit însă şi în acest meci calitatea individuală şi competenţa tehnico-tactică necesară pentru a spera la mai mult. Ungaria lui Pal Dardai a început mult mai bine partida din Finlanda şi Zoltan Gera, Stieber şi Dzsudzsak au ratat primele oportunităţi de gol la poarta lui Hradecky. Replica gazdelor a venit timid spre finalul primei părţi de la Pukki, însă decarul finlandezilor n-a reuşit să cadreze şutul sau de la 20 de metri lateral stânga.

Introdus la pauză, atacantul Krisztian Nemeth a fost aproape de deschiderea scorului, însă deşi l-a depăşit pe portarul Lukas Hradecky n-a reuşit să trimită mingea în poartă pentru că fundaşul Markus Halsti s-a repliat la timp. După această acţiune, finlandezii au pus stăpânire pe joc şi şi-au creat câteva oportunităţi de gol la poarta veteranului Gabor Kiraly. Cea mai mare şansă a meciului pentru nordici a venit de la Roman Eremenko, care a şutat puternic spre poarta Ungariei, însă Kiraly a demonstrat că, în ciuda vârstei, nu şi-a pierdut reflexele. Cu opt minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, oaspeţii au dat însă lovitura pe Olympiastadion din Capitala Finlandei. În urma unei faze fixe executate de unguri, defensiva gazdelor a respins mingea până la marginea careului de 16 metri, iar Zoltan Stieber n-a stat deloc pe gânduri, şutând senzaţional sub bara transversală a porţii lui Hradecky.

Victorie importantă pentru maghiari care speră că se pot lupta până la final cu România şi Irlanda de Nord pentru calificarea din grupa F. În septembrie, Ungaria va juca pe teren propriu chiar împotriva României, în timp ce Finlanda va juca tot la Helsinki împotriva Insulelor Feroe.