Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 14 octombrie 2014, ora 21:45

Bogdan Stancu 54
Bogdan Stancu 83
Finlanda-România, preliminarii Euro 2016

Finlanda – România 0-2. Start bun al României în preliminariile EURO 2016

Dubla lui Bogdan Stancu din runda a 3-a a grupei F a preliminariilor pune România într-o poziţie bună în vederea calificării la EURO 2016 din Franţa.

Egalitatea de puncte dintre Finlanda şi România la startul acestei partide era departe de a exprima raportul valorii dintre cele două echipe naţionale. În ciuda superiorităţii de care se bucura, echipa lui Victor Piţurcă a părut la Helsinki încă sub semnul partidei împotriva Ungariei.

Prima repriză a oferit puţin fotbal şi rare ocazii de gol. Finlandezii au reuşit singurul lor şut pe spaţiul porţii din întreaga partidă în minutul 14, dar Ciprian Tătăruşanu nu a fost învins de către Perparim Hetemaj. Românii au început să înţeleagă că nu ar fi bine să rateze victoria, dar nici Cristian Tănase şi nici Gabriel Torje nu au găsit varianta corectă pentru a înscrie.

Acţiunile lor au anunţat însă modul de desfăşurare al reprizei secunde. Minutul 54 a adus primul gol al partidei şi primul al lui Bogdan Stancu. Lucian Sânmărtean a executat un corner pe 6 metri iar atacantul lui Gençlerbirliği a trimis balonul în plasa porţii lui Niki Mäenpää. Tricolorilor le-a surâs şansa şi în lejeritatea cu care Alexander Ring a luat două cartonaşe galbene. Tânărul mijlocaş al celor de la Kaiserslautern a fost avertizat în minutele 52 şi 56, astfel că România avea în faţă o parte consistentă a partidei în care să joace în superioritate numerică.

Atât golul, cât şi eliminarea lui Ring aveau un numitor comun, Lucian Sânmărtean. Intrat în minutul 49, în locul colegului său de echipă Alexandru Chipciu, stelistul a avut nevoie de doar 7 minute pentru a influenţa desfăşurarea meciului. Tot el avea să îi aşeze mingea lui Stancu pentru al doilea gol din minutul 83, execuţia acestuia fiind una elegantă, în nota superiorităţii evidente a echipei naţionale.

România se poate declara mulţumită după primele trei etape, în ciuda celor două puncte pierdute împotriva Ungariei. Următoarea partidă aduce la Bucureşti surprinzătoarea selecţionată a Irlandei de Nord, o eventuală victorie ducându-ne pe prima poziţie în grupă.