Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 11 octombrie 2014, ora 21:45

Jarkko Hurme 55

Nikos Karelis 24
Finlanda-Grecia, preliminarii Euro 2016

Finlanda – Grecia 1-1. Elenii rămân fără victorie în preliminariile EURO 2016

În ciuda faptului că a condus în partida de la Helsinki, Grecia acumulează doar 1 punct după 2 runde ale grupei F din preliminariile EURO 2016.

Cele două selecţionate porneau acest meci din ipostaze complet diferite: Finlanda câştigase în Insulele Feroe, după un meci totuşi complicat, pe când Grecia, considerată favorita grupei, pierduse pe teren propriu în faţa României.

Finlandezii au început energic, dar cei care au înscris au fost oaspeţii. Nikos Karelis a avut o execuţie excelentă, şutul său de la marginea careului mergând pe o traiectorie perfectă spre colţul lung al porţii lui Niki Mäenpää, al cărui plonjon s-a dovedit fără speranţe. Grecii au controlat restul reprizei, dar avantajul lor pe tabelă a rămas acelaşi.

Pauza s-a dovedit utilă jucătorilor lui Mixu Paatelainen, ei intrând mai bine în ritmul partidei în repriza secundă. În minutul 55 Finlanda a egalat printr-o execuţie la fel de spectaculoasă, voleul lui Jarkko Hurme, după centrarea lui Kasper Hämäläinen. Elenii au fost descumpăniţi de reuşită, fapt sesizat de gazde, acestea încercând să înscrie şi golul al doilea, fără mari şanse însă.

Meciul s-a transformat într-unul de aşteptare, niciuna din echipe nepărând dispusă să-şi asume riscul de a pierde. Scorul final de 1-1 avantajează mai degrabă gazdele, Grecia aflându-se în postura nefericită de a fi acumulat doar 1 punct după două partide care ar fi trebuit să nu-i pună probleme foarte mari.