Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 11 octombrie 2015, ora 19:00

Constantin Budescu 45+1
Alexandru Maxim 83
Budescu Romania EURO 2016

Insulele Feroe – România 0-3. România, calificată la EURO 2016!

România s-a calificat la EURO 2016 după ce a câştigat cu 3-0 în Insulele Feroe şi a terminat pe locul 2 grupa preliminară F, în spatele Irlandei de Nord.

România privea partida din Insulele Feroe cu speranţă, nu una măreaţă, ci doar de a scăpa de ruşinea unui eventual eşec în campania de calificare pentru Campionatul European de Fotbal. Lipsa de clarviziune ofensivă şi de idei tactice deveneau probleme secundare, neglijabile. Tot ceea ce conta era să obţinem o victorie care să ne scape de un baraj care ar fi putut fi un coşmar.

Mutarea care s-a dovedit inspirată pentru naţionala tricoloră a fost titularizarea lui Constantin Budescu, jucătorul Astrei dovedindu-se decisiv în desfăşurarea partidei. El a fost cel care a deschis scorul în minutul 4, finalizând cu succes o acţiune pornită de la o lovitură liberă. Gabriel Torje a executat-o surprinzător pentru întreaga defensivă a gazdelor, găsindu-l liber în flancul stâng pe Răzvan Raţ, centrarea acestuia în marginea careului potrivindu-se perfect pe şutul lui Budescu.

Insulele Feroe a reacţionat şi a preluat iniţiativa, Ragnar Nattestad ratând o ocazie imensă atunci când a şutat puternic din câţiva metri, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Tătăruşanu. Ghinionul nu i-a ocolit însă pe jucătorii lui Lars Olsen, prelungirile primei reprize aducând şi dublarea avantajului naţionalei României. Adrian Popa i-a pasat în flancul drept lui Budescu, intenţia acestuia a fost să centreze dar mingea a luat o traiectorie surprinzătoare, intervenţia portarului Gunnar Nielsen fiind întârziată şi fără succes.

Cu un avantaj de două goluri la pauză, România a scăpat de presiune, ceea ce a dus la o a doua repriză fără evenimente importante. Golul lui Alexandru Maxim din minutul 83, venit după o combinaţie interesantă, a stabilit şi scorul final, naţionala noastră bifând încă un meci fără gol primit, aşa cum s-a întâmplat în toate deplasările din această campanie. Defensiva este poate singurul aspect care s-a dovedit pozitiv în preliminariile pentru EURO 2016, dar totuşi în contextul unei grupe accesibile.

România va trebui să se mulţumească cu poziţia secundă în clasament, în ciuda faptului că e singura selecţionată fără înfrângere. Calificarea directă la EURO 2016 îi dă ocazia naţionalei de a se reobişnui cu aerul turneelor finale, iar lui Anghel Iordănescu de a bifa o nouă competiţie importantă din postura de selecţioner. Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, consideră că generalul şi-a făcut treaba şi că merită să continue în funcţie. Rămâne de văzut cum se va transpune în rezultate această decizie.