Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 05 septembrie 2015, ora 19:00
Lituania
Lituania

Konstantin Vassiljev 71

Estonia - Lituania 1-0

Estonia – Lituania 1-0. Vassiljev creşte şansele Estoniei de a merge la EURO 2016

Estonia a urcat pe locul 3 în Grupa E şi are motive să spere că va prinde măcar barajul care duce la EURO 2016.

Au golaveraj negativ după şapte meciuri, dar estonienii speră la calificarea din grupă. Astă seară, la Tallin, elevii suedezului Magnus Pehrsson au învins Lituania cu 1-0 şi au obţinut cel de-al treilea succes din şapte partide şi al doilea consecutiv după victoria obţinută în iunie în faţa statului San Marino.

Deşi au o echipă mai experimentată, lituanienii n-au reuşit să smulgă cele trei puncte vizate în deplasarea de la Tallin. Pankratjevas a aliniat un 4-4-2 cu fostul atacant al Pandurilor, Matulevicius şi cu tânăra speranţă de la Juventus Torino (Vykintas Slivka) în rol de puncheri. Magnus Pehrsson a răspuns cu un unsprezece clasic, dar ceva mai defensiv, în care cei doi mijlocaşi defensivi (Mets şi Dmitrijev) au făcut o risipă de efort formidabilă. Ats Purje, experimentatul atacant în vârstă de 30 de ani de la Kalju, a fost practic singurul pericol real pentru poarta fostului stelist Arlauskis, în timp ce Vassiljev şi-a exersat de cele mai multe ori şutul puternic de la distanţă. Unul dintre puţinii stranieri ai estonienilor, Vassiljev a fost de altfel primul jucător care l-a încercat pe Arlauskis în minutul 11, însă actualul goalkeeper de la Watford a avut noroc şi scorul a rămas 0-0.

În minutul 20 a fost rândul oaspeţilor să treacă pe lângă gol, atunci când Mindaugas Panka a şutat bine din interiorul careului, dar portarul Aksalu a reuşit să reţină. Căpitanul Ragnar Klavan a irosit o bună oportunitate de gol în minutul 32 pentru estonieni, după centrarea bună a lui Lindepere, pentru ca Purje să trimită peste poartă două minute mai târziu din poziţie favorabilă. Cu un minut înainte de pauză, Novikovas a pasat excelent spre Slivka, dar tânărul atacant de numai 20 de ani de la Juventus, n-a reuşit să-l învingă pe excelentul Aksalu.

La cinci minute de la reluarea partidei, Ats Purje putea marca primul gol al serii, dar şutul sau a fost blocat de apărătorii lituanieni în ultimă instanţă. Vassilijev cu un şut periculos de la 30 de metri a anunţat în cele din urmă golul gazdelor, care au punctat meritat în minutul 71 când acelaşi Vassilijev s-a aflat la finalizare, după o acţiune începută de decarul Zenjov. Pankratjevas a renunţat pe final la Panka pentru un nou atacant, Petravicius, însă oaspeţii n-au reuşit să pună în real pericol poarta bravului portar eston, Mikhel Aksalu.

Victorie importantă pentru estonieni care pe 8 septembrie se vor deplasa în Slovenia pentru un meci care se anunţă extrem de important. Lituania pare să aibă o misiune facilă pe teren propriu în duelul din aceeaşi zi contra reprezentativei statului San Marino, dar de pe locul 5 are motive tot mai puţine să spere într-o calificare miraculoasă la EURO.