Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 12 octombrie 2014, ora 19:00
Anglia
Anglia

Wayne Rooney 74
Estonia-Anglia, preliminarii Euro 2016

Estonia – Anglia 0-1. Procentaj maxim pentru englezi în preliminariile EURO 2016

Anglia este fără greşeală în meciurile de până acum din grupe E a preliminariilor EURO 2016, cu trei victorii din trei partide şi fără gol primit.

Partida de la Tallin trebuia să se încadreze în categoria celor în care favoritele câştigă facil. Estonia învinsese surprinzător Slovenia în prima rundă, dar Anglia e un adversar de alt calibru.

Cu toate acestea, meciul a început surprinzător. Estonienii au avut un start incisiv, iar după doar două minute ar fi putut deschide scorul, dar mingea a trecut de puţin pe lângă poarta lui Joe Hart.  A fost doar un foc de paie, pentru că englezii au preluat controlul, neproductiv totuşi. Gazdele s-au organizat solid în defensivă, astfel că Sergei Pareiko nu a fost pus în prea mare dificultate.

Sistemul defensiv estonian a fost zdruncinat în startul reprizei secunde, atunci când căpitanul Ragnar Klavan a primit al doilea cartonaş galben, după un fault asupra lui Fabian Delph. Anglia a crescut presiunea, iar cu un sfert de oră înainte de final Raheem Sterling a fost faultat la marginea careului. Wayne Rooney a executat la colţul scurt, Pareiko a intuit traiectoria mingii dar nu a putut-o împiedica să treacă de linia porţii sale.

Cu această victorie Anglia ajunge la 9 puncte din 9 posibile, cu un golaveraj de 8-0, păstrând prima poziţie în grupa E a preliminariilor EURO 2016.