Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 05 septembrie 2015, ora 21:45

Josip Drmic 90+4

Milivoje Novakovič 45
Boštjan Cesar 48
Elveţia a învins Slovenia cu 3-2

Elveţia – Slovenia 3-2. Gazdele revin spectaculos şi fac un pas important spre EURO 2016

Elveţia a câştigat în minutul 94 meciul cu Slovenia, după ce oaspeţii au avut un avantaj de două goluri în debutul reprizei secunde.

Cel mai frumos meci al serii de sâmbătă în preliminariile EURO 2016 s-a jucat la Basel, unde Elveţia a întors după minutul 80 un surprinzător avantaj de două goluri luat de Slovenia în startul reprizei secunde şi a câştigat prin reuşita lui Drmic din minutul 94. În grupa din care Anglia a obţinut deja biletele pentru turneul final, Elveţia îşi consolidează prin acest succes poziţia a doua şi se poate considera virtual calificată, având acum cinci puncte avans faţă de locul 3 ocupat de Estonia şi şase puncte în faţa Sloveniei.

Departe de a sugera nebunia din final, prima repriză a fost destul de ştearsă, cu numeroase nereuşite individuale. S-a jucat după un scenariu previzibil, cu formaţia de tip germanic a gazdelor în ofensivă şi cu oaspeţii grupaţi în apărare după o reţetă italienească. Elveţia putea să îşi facă meciul uşor dacă ar fi concretizat măcar una din cele două bune ocazii ale lui Timm Klose, a doua fiind o ratare din doar cinci metri singur cu portarul după o lovitură liberă executată bine în careu de Shaquiri. Un luft al lui Shaquiri şi un şut în blocaj al lui Rodriguez au fost singurele acţiuni prin care gazdele s-au mai remarcat, iar repriza părea să meargă spre un liniştit 0-0. Nu a fost însă aşa, fiindcă oaspeţii au venit cu un neaşteptat apetit ofensiv în secvenţele de final, iar după parada lui Sommer la lovitura de cap a lui Cesar s-a produs surpriza: minge furată de Ilicic în bandă, venire rapidă dinspre centru a lui Novakovik şi şut fără speranţe pentru goalkeeperul gazdelor.

Aşa cum s-a terminat prima repriză a început şi a doua: trecuseră doar 2 minute de la reluare când oaspeţii au obţinut un corner, Cesar a câştigat duelul fizic cu Klose şi lovitura sa de cap l-a învins pentru a doua oară pe Sommer. Elveţia a acuzat lovitura şi imediat se putea face 0-3 după ce Ilicić a rămas singur cu portarul gazdelor dar acesta s-a întins bine şi a blocat tentativa de lob. Stupefacţie în tribune şi frustrare în jocul Elveţiei, care o perioadă bună de timp a uitat capacitatea tehnică superioară şi a apelat la mingi lungi, respinse fără mai probleme de vizitatori. Situaţia a fost însă salvată de selecţionerul Petkovic care a făcut trei mutări inspirate apelând la Embolo, Stocker şi Drmic, iar Elveţia şi-a regăsit suflul.

După o fază încinsă la care gazdele au solicitat cu argumente un penalty dar centralul nu a acordat decât cinci cartonaşe galbene, semnalul revenirii gazdelor a fost dat în minutul 80 de Drmic, care a pornit glonţ spre poarta adversă la devierea superbă a lui Embolo şi a punctat cu un şut sec. Egalitatea avea să fie restabilită doar trei minute mai târziu, după ce slovenii s-au pierdut cu firea în propriul careu, Shaquiri a rămas fără marcaj în apropierea liniei de fund de unde a întors spre centru şi Stocker a găsit culoarul perfect pe lângă Handanovic.

La 2-2, meciul putea fi al oricui. O acţiune prelungită a oaspeţilor s-a încheiat cu un şut pe lângă poartă al lui Kurtic, dar centralul ar fi trebuit să acorde un penalty pentru oaspeţi. S-a marcat în schimb la poarta cealaltă în cel de-al patrulea minut de prelungire, autor fiind acelaşi oportunist Drmic la care mingea a ajuns norocos din devierea unui adversar.

Cu un picior şi jumătate la EURO 2016, Elveţia merge marţi în Anglia pentru derby-ul grupei E. Pentru sloveni rămâne speranţa locului trei, pentru care însă este nevoie de o victorie în următorul meci cu Estonia.