Pajtim Kasami 75
Breel Embolo 80 (pen)
Eren Derdiyok 89

Elveţia - San Marino 7-0

Elveţia – San Marino 7-0. Şapte marcatori pentru Elveţia în cea mai clară victorie a serii

Elveţia a zdrobit San Marino, scor final 7-0 după şase goluri marcate în repriza a doua, trei dintre ele din penalty.

Elveţia şi-a asigurat matematic prezenţa la EURO 2016 după ce a făcut scor cu codaşa grupei, San Marino. Echipa lui Vladimir Petković nu mai poate pierde locul doi în grupă, dar nici nu poate emite preneţii la primul loc, adjudecat deja de Anglia.

Un egal acasă cu Estonia în noiembrie anul trecut (0-0) a adus singurul punct pentru San Marino în actuala campanie de calificare, însă golul marcat etapa precedentă în Lituania dădea speranţe acestei echipe că va face o impresie frumoasă în Elveţia. Scorul pauzei, doar 1-0 după reuşita lui Lang din minutul 17, părea să facă posibil acest obiectiv, însă San Marino a cedat în repriza secundă în care a încasat şase goluri, trei dintre ele marcate de la punctul cu var de trei jucători diferiţi. De altfel şapte oameni a trecut Elveţia pe foaia marcatorilor, Inler, Mehmedi, Djourou, Kasami, Embolo şi Derdiyok fiind responsabilii de spectacolul din partea a doua a jocului.

În ultima etapă a grupei Elveţia merge în Estonia, în timp ce San Marino primeşte vizita Sloveniei.