Stephan Lichtsteiner, Elveţia

Elveţia – Moldova 2-1. Victorie la limită pentru viitoarea adversară a României

Elveţia s-a impus pe teren propriu (2-1) cu Moldova, în ultimul meci amical înainte de debutul la Campionatul European 2016 din Franţa.
Articol scris de Răzvan Mitacu
3 iunie 2016

Echipa naţională a Elveţiei a susţinut în această seară ultimul meci amical înainte de participarea la Campionatul European 2016, unde printre adversarii din cadrul grupei A se va afla şi România. Reprezentativa pregătită de Vladimir Petkovic a înfruntat Moldova, într-o partidă care a avut loc pe Stadio di Cornaredo din Lugano.

Rezultate surprinzător de slabe pentru Elveţia în meciurile amicale disputate odată cu finalul campaniei de calificare la Euro 2016, cu patru eşecuri din ultimele cinci confruntări, deşi oponenţii nu au fost de o valoare mult superioară, precum Slovacia, Irlanda sau Bosnia. Cel mai recent test de pregătire a fost disputat împotriva uneia dintre naţionalele de prim plan, Belgia, care pe 28 mai s-a impus în Elveţia cu 2-1. Evoluţii mai puţin convingătoare pentru echipa pregătită de fostul antrenor al celor de la Lazio, deşi reprezentativa elveţiană a impresionat în preliminariile pentru turneul final din Franţa, reuşind să câştige şapte din cele zece meciuri.

Gazdele au început în forţă partida împotriva unui adversar net inferior, care nu a adunat decât două puncte în grupa de calificare la Campionatul European, iar oamenii lui Vladimir Petkovic ar fi putut deschide scorul încă din minutul 2, la reluarea acrobatică a lui Blerim Dzemaili, după o centrare foarte bună din partea lui Ricardo Rodríguez. Golul a venit firesc conform desfăşurării jocului, acelaşi Blerim Dzemaili aflându-se la capătul unei lansări precise a lui Fabian Schär: de această dată şansa a fost de partea mijlocaşului celor de la Genoa, deoarece lovitura sa de cap de la marginea careului a ricoşat din bara transversală în spatele portarului Namaşco, iar balonul a ajuns astfel în poartă. Însă elveţienii nu au continuat într-un ritm intens similar, ci au preferat să controleze jocul fără a pune o presiune constantă la poarta oaspeţilor. Chiar şi în aceste condiţii Dzemaili putea majora avantajul până la pauză, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Stephan Lichtsteiner şi o reluare respinsă excelent de Namaşco.

Repriza secundă a debutat cu prima ocazie a Moldovei, care a beneficiat de o lovitură liberă din zonă laterală, iar centrarea în interiorul careului l-a găsit complet nemarcat pe Radu Ginsari, a cărui reluare cu capul a fost însă modestă. Fazele fixe au adus pericol şi în careul oaspeţilor, iar Rodríguez a lovit bara după un corner executat de Xherdan Shaqiri. Treptat Elveţia şi-a pus din nou în dificultate adversarul, atacantul în vârstă de 19 ani al celor de la FC Basel, Breel Embolo, fiind la rândul său protagonistul unei ratări imensă în minutul 61, dintr-o situaţie de singur cu portarul. După cum se întâmplă des în fotbal, ocaziile s-au răzbunat opt minute mai târziu: prima execuţie pe spaţiul porţii lui Roman Bürki s-a transfprmat în gol, după ce şutul frumos de la distanţă al lui Radu Gînsari l-a surprins nepregătit pe jucătorul celor de la Borussia Dortmund. Însă bucuria oaspeţilor a durat doar cinci minute, deoarece o combinaţie rapidă între Shani Tarashaj şi Xherdan Shaqiri l-a adus pe noul intrat Admir Mehmedi în poziţie ideală de a marca, iar atacantul lui Bayer 04 Leverkusen nu a iertat.

Rezultat final 2-1, graţie căruia Elveţia pune capăt seriei de înfrângeri din ultimele meciuri şi obţine astfel primul succes din 2016, în aşteptarea debutului oficial la Campionatul European, care va avea loc pe 11 iunie, cu Albania, partidă programată a se disputa pe Stade Bollaert-Delelis din Lens.

ELVEŢIA: Roman Bürki, Stephan Lichtsteiner (64′ Michael Lang), Steve von Bergen, Fabian Schär, Ricardo Rodríguez (63′ François Moubandje), Granit Xhaka (70′ Fabian Frei), Xherdan Shaqiri, Blerim Dzemaili (77′ Denis Zakaria), Valon Behrami, Breel-Donald Embolo (64′ Shani Tarashaj), Eren Derdiyok (46′ Admir Mehmedi)

MOLDOVA: Stanislav Namaşco, Ion Jardan, Victor Golovatenco (79′ Denis Ilescu), Alexandru Epureanu, Adrian Caşcaval, Eugeniu Sidorenco (60′ Andrey Bugneac), Vladislav Ivanov (58′ Dan Spătaru), Artur Ioniță (90′ Nicolae Milinceanu), Andrei Cojocari, Eugen Cebotaru (87′ Maxim Mihaliov), Radu Gînsari