Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 15 noiembrie 2014, ora 21:45

Fabian Schär 68
Xherdan Shaqiri 80
Xherdan Shaqiri 90

Elveţia - Lituania, preliminarii EURO 2016

Elveţia – Lituania 4-0. Elveţienii la a doua victorie clară în preliminariile EURO 2016

După succesul din San Marino Elveţia reuşeşte o nouă victorie cu 4-0, lituanienii nemaipăstrând nimic din nota bună în care începuseră preliminariile EURO 2016.

Elveţia nu se aştepta la o partidă dificilă în faţa Lituaniei, ci mai degrabă vedea această partidă ca relansare a luptei pentru calificarea la EURO 2016. Gazdele au fost însă destul de aproape de o nouă surpriză neplăcută, Giedrius Arlauskis amintindu-le pentru mai bine de o oră de lipsa lor de eficienţă.

Portarul celor de la Steaua Bucureşti a stat în calea golului, Haris Seferovic, în două rânduri, Blerim Dzemaili, Admir Mehmedi şi Xherdan Shaqiri încercându-şi fără succes norocul. Totul avea să se schimbe în minutul 66, când Arlauskis a greşit la o lovitură de colţ şi a trimis mingea în proprie poartă.

Din acel moment Elveţia s-a eliberat, reuşind să înscrie la fiecare interval de zece minute. Fabian Schär a făcut 2-0, Shaqiri închizând tabela cu o dublă, avându-l de fiecare dată ca servant pe Josip Drmić, atacantul celor de la Bayer Leverkusen.

La al doilea 4-0 consecutiv, Elveţia reuşeşte să se apropie de forma pe care o aştepta toată lumea. Până în toamna anului 2015, atunci când se deplasează în Anglia, elveţienii au trei partide accesibile, din care ar trebui să obţină maximum de puncte .