Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 27 martie 2015, ora 21:45

Granit Xhaka 27
Haris Seferovic 80

Elveţia - Estonia 3-0 în preliminariile EURO 2016

Elveţia – Estonia 3-0. Gazdele câştigă fără să impresioneze

Elveţia a trecut facil de Estonia în preliminariile EURO 2016 şi se luptă cu Slovenia pentru locul doi al grupei, care duce direct la turneul final.

Elveţia nu a avut emoţii în duelul de pe teren propriu cu Estonia din Grupa E şi rămâne în cursa pentru locul doi, după 3-0 în faţa naţionalei pregătite de Magnus Pehrsson. Cu toate că au început campania de calificare cu două înfrângeri în primele două partide, elevii lui Vladimir Petkovic par să regăsească drumul către succes, mergând cot la cot cu Slovenia.

Meciul de la Lucerna a curs încă de la primul fluier al centralului olandez Danny Makkelie către poarta oaspeţilor, iar Shaqiri, Drmic şi Xhaka au ameninţat siguranţa goalkeeperului Pareiko de la primele acţiuni. Fabian Schar, fundaşul central de mare viitor al elveţienilor, a deschis scorul în minutul 17 al meciului, după ce tot el ratase o mare ocazie cu câteva minute înainte. Sergei Pareiko a intervenit în minutul 21 salvator în faţa lui Drmic, pentru ca în minutul 27 decarul Granit Xhaka să dubleze avantajul elveţienilor, după un şut din afara careului de 16 metri.

Oaspeţii au echilibrat uşor meciul până la pauză, în special datorită cuplului Zenjov – Vassiljev, două probleme permanente pentru defensiva elveţiană. Elevii lui Pehrsson nu au avut însă calitatea necesară pentru a periclita poarta lui Sommer şi Elveţia a intrat cu un avantaj sigur, de două goluri, la cabine.

Estonia nu şi-a schimbat partitura nici la reluare, păstrând o atitudine defensivă şi preferând să se apere aglomerat în faţa porţii sau a propriei apărări. Cu toate acestea, gazdele n-au mai forţat atât de mult, iar presiunea din careul lui Pareiko a scăzut vizibil. Exceptându-l pe Shaqiri (cu o evidentă poftă de joc), elveţienii s-au mulţumit să construiască migălos şi să atace poarta oaspeţilor doar în urma unor erori personale sau de plasament ale oaspeţilor. Chiar şi aşa, Haris Seferovic a marcat şi el pentru naţionala helvetă în minutul 80 al partidei şi a consfinţit rezultatul final al jocului de la Lucerna.

Elveţia se impune şi acumulează 9 puncte din cinci partide, egalând în clasament reprezentativa slovenă. Anglia este însă liderul detaşat al grupei cu 15 puncte şi pare desprinsă în câştigătoare. Estonia rămâne cu patru puncte după acest joc şi va juca în iunie cu San Marino pe teren propriu.