Preliminariile EURO 2016, Grupa I, 07 septembrie 2014, ora 19:00

Thomas Kahlenberg 80

Henrikh Mkhitaryan 50
Danemarca-Armenia, preliminarii Euro 2016

Danemarca – Armenia 2-1. Gazdele şi-au luat revanşa în preliminariile EURO 2016

Danemarca a fost aproape de a retrăi în preliminariile EURO 2016 coşmarul din calificările pentru Cupa Mondială, dar nordicii au găsit acum soluţia.

Partida de la Copenhaga, arbitrată de românul Alexandru Tudor, era o reeditare a întâlnirii din iunie 2013, atunci când Armenia executase Danemarca cu un incredibil 4-0 în preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal 2014. Gazdele au pornit de această dată hotărâte să nu repete nefericita experienţă, dar prima repriză a fost una fără ocazii clare, în ciuda dominării danezilor.

Armenia a zâmbit în minutul 50, când Henrikh Mkhitaryan, mijlocaşul celor de la Borussia Dortmund, l-a învins pe Kasper Schmeichel cu un şut de la distanţă. Câteva momente mai târziu lui Michael Krohn-Dehli i-a fost anulat un gol pe motiv de ofsaid, iar temperatura din tribune a scăzut şi gândurile negre au ieşit la iveală.  Speranţa avea să o readucă tânărul jucător de doar 19 ani al lui Bayern Munchen, Pierre Højbjerg. Defensiva armenilor a respins greşit o aruncare de la margine, mingea a ajuns la Højbjerg, acesta învingându-l cu un şut bine plasat pe Roman Berezovski, portarul oaspeţilor.

Berezovski a mai fost învins încă o dată cu 10 minute înainte de finalul partidei, atunci când proaspătul intrat pe teren Thomas Kahlenberg a fructificat o centrare excelentă venită din partea lui Nicklas Bendtner de pe flancul stâng al danezilor. 2-1 şi gazdele debutează astfel cu o victorie în grupa I a preliminariilor EURO 2016.