Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 16 noiembrie 2014, ora 21:45

Serdar Aziz 83

Samat Smakov 87 (pen)
Turcia - Kazakhstan, preliminarii EURO 2016

Turcia – Kazakhstan 3-1. Burak Yilmaz readuce Turcia la viaţă

Turcia înregistrează primul său succes din preliminariile EURO 2016, dar rămâne la distanţă apreciabilă de poziţiile care duc la EURO 2016.

Pe Ali Sami Yen din Istanbul, Turcia a obţinut prima victorie din Grupa A după ce a învins cu 3-1 Kazakhstan. Burak Yilmaz a fost eroul turcilor reuşind să marcheze o „dublă” în poarta lui Mokin, în timp ce fundaşul celor de la Bursaspor, Serdad Aziz, a marcat la prima sa prezenţă în naţionala pregătită de Fatih Terim.

La fel ca şi cazacii, Turcia avea un singur punct înainte de meciul direct de la Istanbul. Poate şi din acest motiv, turcii au început partida în forţă, legându-şi ultimele speranţe la calificare de un eventual restart programat odată cu acest joc. Burak Yilmaz a dat primele semne ale deşteptării în minutul 11, când a fost blocat în ultimă instanţă de Abdulin. Atacantul lui Galatasaray avea totuşi să deschidă scorul în minutul 26 din lovitură de la unsprezece metri, pentru ca trei minute mai târziu să reuşească „dubla” după o eroare a portarului Mokin, titularizat în locul lui Sidelnikov de Yuri Kraznozhan.

Cazacii n-au putut trece de statutul de echipă mică şi n-au pus aproape deloc în pericol poarta lui Volkan Babacan pe parcursul primei părţi. Nici după pauză oaspetii nu s-au regăsit, iar ocaziile au fost tot de partea turcilor, care au trecut pe lângă gol prin Olcay Sahan şi Umut Bulut. Golul trei avea să vină destul de tarziu, în minutul 83, atunci când Serdar Aziz a reluat în plasă centrarea lui Gokhan Tore şi a reuşit primul său gol în naţională chiar la meciul de debut.

Cu trei minute înainte de finalul jocului, Smakov a transformat lovitura de la unsprezece metri acordată de centralul rus Aleksei Eskov, însă pentru cazaci totul părea a fi prea târziu.

Turcia învinge cu 3-1 şi obţine prima victorie din grupa A, acumulând acum patru puncte după patru meciuri. Şansele „ienicerilor” rămân însă destul de mici, ţinând cont că naţionala turcă se află acum la cinci puncte de locul doi (Islanda) şi la opt puncte de liderul Cehia.