Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 10 octombrie 2014, ora 21:45

Bořek Dočkal 58
Turcia-Cehia, preliminarii Euro 2016

Turcia – Cehia 1-2. Turcii, fără victorie după primele două runde

Turcia a pierdut disputa de pe teren propriu cu Cehia şi rămâne cu zero puncte după primele două jocuri din preliminariile EURO 2016.

Fatih Terim a fost mereu soluţia potrivită în vreme de criză, atât pentru naţionala Turciei cât şi pentru Galatasaray. De această dată, parcă nici „Împăratul” nu poate schimba mersul firesc al lucrurilor, iar schimbarea de generaţii din echipa reprezentativă se observă tot mai acut în rezultatele Turciei. Cehia a obţinut al doilea succes din grupa A, câştigând la Istanbul un meci foarte important, decis de inspiraţia lui Dockal şi de efortul colectiv impresionant.

Într-o atmosferă incendiară pe Şükrü Saracoğlu din Istanbul, turcii au controlat în mare parte steril partida cu naţionala pregatită de Pavel Vrba. Fostul tehnician al Viktoriei Plzen şi-a făcut însă perfect lecţiile, iar elevii săi l-au ajutat prin respectarea sarcinilor, sacrificiu si eficacitate. Turcia a început foarte bine jocul şi Umut Bulut a deschis scorul după numai opt minute scurse din meci. Oaspeţii au reintrat însă rapid în joc în urma unei faze fixe. Cornerul rezultat după şutul lui Tomas Rosicky l-a adus pe fundaşul Tomas Sivok în postura de a-şi învinge coechipierul de la Besiktas, portarul Zengin, dar într-un gest de un respect considerabil fundaşul ceh a refuzat să celebreze reuşita.

Turcia a presat din ce în ce mai tare şi a mutat încet-încet jocul la poarta lui Cech, dar portarul lui Chelsea a intervenit sigur la acţiunea lui Umut Bulut din minutul 31 sau a fost salvat de bară la ocaziile lui Gokhan Tore şi Arda Turan.

La reluare cehii au revenit de la cabine cu un alt apetit. Naţionala lui Vrba a părut echipa mai proaspătă şi mai bună la construcţie, iar în minutul 52 Darida a fost foarte aproape să aducă Cehia în avantaj după un senzaţional şut de la distanţă. În minutul 59, Dockal avea să marcheze totuşi în poarta lui Zengin şi să-şi aducă echipa naţională in avantaj pe Şükrü Saracoğlu.

Un avantaj care avea să se păstreze până la final, în ciuda ocaziilor de egalare irosite de Caner Erkin şi Arda Turan. Victorie importantă pentru Cehia, care răzbună astfel înfrângerea şi eliminarea suferită în faţa Turciei la Euro 2008 (2-3 în ultimul meci din faza grupelor). Pentru turci procesul de reconstrucţie se anunţă a fi unul foarte dificil, naţionala pregatită de Fatih Termin avand zero puncte după primele două runde. Turcia, care pleca totuşi cu şansa a doua la calificare, are acum şanse mult mai mici de a ajunge la Euro 2016 decât Cehia şi Islanda.