Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 09 octombrie 2014, ora 21:45

Ola Toivonen 49

Aleksandr Kokorin 10
Suedia-Rusia, preliminarii Euro 2016

Suedia – Rusia 1-1. Toivonen salvează un punct în faţa Rusiei

Rusia şi Suedia au rămas neînvinse în Grupa G din preliminariile EURO 2016, după ce au remizat în a doua rundă, 1-1 la Stockholm.

Rusia şi Suedia au rămas neînvinse în Grupa G, după ce au remizat în a doua rundă, 1-1 la Stockholm. Lipsită de prezenţa lui Zlatan Ibrahimovic, Suedia a mizat pe organizare şi muncă în partida contra trupei lui Capello. Elevii lui Erik Hamren au început totuşi bine partida şi, în minutul 5, Toivonen a fost aproape de deschiderea scorului, dar a ajuns puţin prea târziu la centrarea excelentă a lui Erkan Zengin. Acelaşi Toivonen a prins poarta două minute mai târziu, dar portarul ruşilor, Igor Akinfeev, a prins cu siguranţă.

Oaspeţii au răspuns prompt şi în minutul 10 au reuşit deschiderea scorului. Atacantul lui Dinamo Moscova, Aleksandr Kokorin, n-a putut fi oprit de fundaşii suedezi şi l-a invins pe Andreas Isaakson. Suedezii au avut o ocazie uriaşă de a egala aproape imediat situaţia pe tabela de marcaj, după ce Igor Smolnikov l-a faultat în careu pe Jimmy Durmaz, cel mai bun fotbalist al suedezilor în acest joc. Penaltyul acordat de centralul Nicola Rizzoli a fost însă ratat de Sebastian Larsson, care nu l-a putut învinge pe Akinfeev nici de la punctul cu var. Ruşii au controlat apoi partida, având o posesie mai bună şi o defensivă ermetică şi foarte disciplinată, care a caştigat aproape toate duelurile individuale, mai ales din punct de vedere fizic.

După pauză, Suedia a reuşit să echilibreze puţin lucrurile şi să apară mai periculos în faţa porţii lui Akinfeev. În minutul 50, aripa lui Olympiacos, Jimmy Durmaz, a plecat într-o cursă formidabilă în banda stângă şi a centrat perfect pentru Ola Toivonen, care a reuşit să-l învingă în sfârşit pe Akinfeev: 1-1.

Meciul s-a deschis din acel moment ceva mai mult şi fiecare dintre cele două formaţii putea reuşi golul desprinderii. Ocazia cea mai importantă a avut-o totuşi Kokorin pentru ruşi, dar fostul elev al lui Dan Petrescu n-a reuşit să-l învingă din şase metri pe Isaakson. Suedia a replicat prin Erkan Zengin, însă Akinfeev şi-a continuat şi el evoluţia aproape perfectă.

Egal între Suedia şi Rusia în cel mai interesant meci al rundei a doua din grupa G, un egal care favorizează naţionala lui Capello, devenită co-lider în grupă alături de Austria cu câte 4 puncte. Suedia acumulează 2 puncte din două partide şi va juca în etapa următoare contra Liechtensteinului.