Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 12 octombrie 2014, ora 21:45

Erkan Zengin 34
Jimmy Durmaz 46

Suedia-Liechtenstein, preliminarii Euro 2016

Suedia – Liechtenstein 2-0. Prima victorie a suedezilor în grupa G

Suedia a obţinut prima victorie din grupa G, 2-0 cu Liechtenstein, la capătul unui meci din care a lipsit Zlatan Ibrahimovic.

Formaţia pregătită de Erik Hamren a trecut uşor de modesta reprezentativă a Liechtensteinului, scor 2-0, într-o partidă din cadrul Grupei G a preliminariilor turneului final al Campionatului European din Franţa. A fost un meci controlat de nordici, care au punctat la momentul potrivit, dar au şi ratat posibilitatea de a realiza un scor fluviu.

După două egaluri cu Austria şi Rusia, Suedia a obţinut prima victorie din grupa G, trecând fără emoţii de formaţia pregătită de Rene Paurtisch. Din nou fără starul ei, Zlatan Ibrahimovic, Suedia a avut în Jimmy Durmaz un jucător determinant şi în această seară. Prima ocazie de gol a gazdelor a venit în minutul 6, dar Emil Forsberg nu l-a putut învinge pe excelentul portar al oaspeţilor, Cengiz Bicer.

Zece minute mai târziu a fost rândul lui Albin Ekdal să ajungă într-o situaţie confortabilă de gol, dar acelaşi Cengiz Bicer s-a opus din nou. În minutul 21, Jimmy Durmaz a ratat de puţin ţinta în urma unei acţiuni personale, pentru ca, în minutul 30, Johan Elmander să reia periculos din interiorul careului, alături însă de poartă oaspeţilor.

Fortăreaţa oaspeţilor începea însă să se clatine, iar în minutul 34 Erkan Zengin avea să reuşească primul gol al serii şi al doilea său gol în preliminarii.

Imediat după pauză, Jimmy Durmaz a înscris pentru 2-0 după ce portarul Cengiz Bicer respinsese cu greu un şut expediat de Kallstrom. Suedia a controlat în continuare duelul cu mult mai modestul ei adversar, dar nu a mai reuşit să înscrie, în ciuda ocaziilor semnate de Bengtsson, Jimmy Durmaz sau Bahoui. Singurul şut pe poartă al oaspeţilor a venit în minutul 88, atunci când Michele Polverino l-a pus la încercare pe Andreas Isaakson, dar portarul suedez a intervenit cu siguranţă.

Suedia acumulează cinci puncte după primele trei runde şi se situează, alături de Rusia, la două puncte în spatele reprezentativei Austriei, liderul grupei G. Liechtenstein are un singur punct şi ocupă după trei meciuri ultima poziţie, la egalitate cu naţionala Moldovei, pe care o va întâlni etapa viitoare la Chişinău.