Play-off EURO 2016, 17 noiembrie 2015, ora 21:45

Boštjan Cesar 11

Andriy Yarmolenko 90+7
Ucraina s-a calificat la EURO 2016 după 3-1 la general cu Slovenia

Slovenia – Ucraina 1-1. Ucraina merge la EURO 2016

Slovenia a condus cu 1-0 dar nu a putut întoarce soarta calificării la EURO 2016 după înfrângerea la două goluri în faţa Ucrainei în meciul tur.

Ucraina a obţinut calificarea la Campionatul European din Franţa 2016, după ce a eliminat la baraj reprezentativa Sloveniei, scor 3-1 la general. După 2-0 în meciul tur, returul din această seară din Slovenia se anunţa a fi o ultimă şi simplă formalitate în drumul elevilor lui Fomenko spre Paris.

N-a fost însă atât de uşor pentru ucrainieni, care după numai 11 minute de joc s-au văzut conduşi cu 1-0. Fundaşul lui Chievo Verona, Bostjan Cesar, căpitanul gazdelor, a profitat de ezitarea portarului ucrainian, Pyatov, şi a trimis în plasă mingea centrată de Valter Birsa din lovitură liberă. Aşezată într-un 433 ofensiv, naţionala ţării gazdă, susţinută frenetic din tribune, îşi creştea şansele de a tranşa calificarea în favoarea sa în urma acestui gol rapid. Agresivi, intuitivi şi cu o dorinţă uriaşă de a demonstra „că pot”, slovenii au avut în Kampl şi Krihn doi „jucatori-motor”. Controlând teritorial jocul şi avântându-se către poarta gazdelor, slovenii au fost aproape de a fi pedepsiţi în minutul 30, atunci când Seleznyov a fost blocat extraordinar de portarul Handanovic.

Cu toate că au pus stăpânire pe joc, gazdele şi-au creat greu culoare prin defensiva ermetică a ucrainienilor. Cei 12.000 de spectatori de la Maribor au creat o atmosferă impresionantă, care a pus însă şi mai multă încărcătură pe umerii celor 22 de jucători. Până la pauză nu s-a mai înscris, însă agresivitatea slovenă s-a reflectat treptat şi în prestaţia oaspeţilor, care au dus de multe ori jocul la limita regulamentului.

Imediat după pauză, vedeta Ucrainei, Konoplyanka, a trecut pe lângă golul egalizator, după o acţiune personală splendidă. Din nou însă bravul Handanovic a fost la post. Katanec şi-a îndemnat în permenenţă echipa spre poarta adversă. Semnele disperate ale selecţionerului sloven au făcut deliciul fanilor şi au trezit entuziasm în rândul băieţilor săi. Pyatov n-a avut însă o seară de coşmar, aşa cum se aştepta. În ciuda intrărilor lui Ilicic şi Bezjak, Slovenia n-a găsit drumul corect către poarta oaspeţilor. Ba mai mult, acelaşi Handanovic a fost nevoit să intervină salvator în faţa lui Yarmolenko, în ultimele 15 minute ale meciului. Abia în minutul 77, Slovenia a creat pericol real. Bostjan Cesar, recordmanul de selecţii al gazdelor, a fost aproape de „dublă”, însă căpitanul Sloveniei a fost incredibil blocat de portarul Pyatov.

Tensiunea din final s-a revărsat asupra lui Brecko, fundaşul dreapta fiind eliminat în minutele de prelungire. Nici Kampl, poate cel mai bun sloven în această seară, n-a rămas indiferent la minutele tensionate din final şi în al şaptelea minut al prelungirilor a pierdut o minge la mijlocul terenului în faţa lui Kravets, care i-a pasat lui Yaromelenko pentru 1-1. Starul lui Dynamo Kiev a marcat în poarta goală şi a pus capăt oricăror iluzii slovene. Euro 2016 a rămas un vis frumos pentru arţăgoasa echipă a lui Katanec, dar a devenit o realitate pentru ucrainieni, care se califică meritat la turneul final francez.