Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 08 septembrie 2014, ora 21:45

Deivydas Matulevičius 5
Arvydas Novikovas 36
San Marino-Lituania, preliminarii Euro 2016

San Marino – Lituania 0-2. Victorie obţinută fără emoţii de lituanieni

Lituania s-a impus cu 2-0 în deplasarea din San Marino şi a debutat cu dreptul în preliminariile EURO 2016.

Având în teren doi jucători care activează în prima ligă a fotbalului românesc, Lituania s-a impus în deplasare în faţa modestei reprezentative a statului San Marino cu scorul de 2-0 şi a debutat cu dreptul în preliminariile pentru Euro 2016.

Selecţionerul lituanian Igoris Pankratjevas şi-a avertizat elevii înainte de joc să nu trateze adversarul cu superficialitate, iar lituanienii au început foarte tare partida de la Serravalle. În minutul 5, atacantul Pandurilor Târgu Jiu, Deivydas Matulevičius, a transformat în gol pasa inspirată a lui Mindaugas Kalonas şi Lituania reuşea să deschidă rapid scorul, un deziderat pe care însuşi antrenorul Pankratjevas îl impusese elevilor săi.

La ultima vizită în San Marino, Lituania muncise foarte mult pentru un 1-0 chinuit, iar elevii lui Pankratjevas au încercat să-şi uşureze de această dată misiunea tranşând partida rapid. În minutul 12 Panka a fost aproape de 2-0, însă portarul Aldo Simoncini a reuşit să trimită în corner. În minutele 18 şi 30, Matulevicius şi Kalonas n-au reuşit nici ei să-l învingă pe Simoncini, cei doi fiind imitaţi în minutul 33 de Novikovas.

Acelaşi Novikovas avea însă să marcheze golul doi al oaspeţilor trei minute mai târziu, în urma assistului venit de la Georgas Freidgemais. Gazdele nu i-au dat niciun moment emoţii titularului de la Steaua Bucureşti, Giedrius Arlauskis, care în acest meci practic a şomat.

După pauză tot Lituania a dictat ritmul jocului şi, pe rând, Kalonas, Novikovas şi Karolis Chvedukas în două rânduri au ratat din poziţii mai mult decât decente mărirea avantajului pentru naţionala lituaniană.

A fost doar 2-0 la final pentru oaspeţi, care după prima runda din Grupa E se află la egalitate de puncte cu Anglia şi Estonia în fruntea clasamentului. În runda următoare, Lituania întâlneşte într-un derby baltic naţionala Estoniei la Vilnius.