Preliminariile EURO 2016, Grupa I, 08 octombrie 2015, ora 21:45
Danemarca

João Moutinho 66

Portugalia a învins Danemarca şi s-a calificat la EURO 2016

Portugalia – Danemarca 1-0. Lusitanii se califică en fanfare la Euro 2016

Portugalia a obţinut calificarea la EURO 2016 după ce a învins Danemarca la Braga cu scorul de 1-0. Danezii au încheiat preliminariile şi depind de celelalte rezultate ale grupei.

Portugalia a avut nevoie de reuşita lui Joao Moutinho în meciul cu Danemarca pentru a-şi asigura biletele pentru turneul final al Campionatului European de Fotbal din Franţa 2016. A fost un meci spectaculos, cu ocazii mari la ambele porţi, decis de inspiraţia starului de la AS Monaco, cel mai bun jucător al serii de la Braga. Portugalia câştigă grupa I după acest rezultat şi se califică en fanfare la Euro, deşi a început preliminariile cu o înfrângere, la singurul meci în care Ronaldo n-a fost pe teren.

În cincisprezece întâlniri directe, portughezii câştigaseră de zece ori contra danezilor, iar în alte două terminaseră la egalitate. Nordicii înviseseră ultima dată la Copenhaga naţionala lusitană în urmă cu exact patru ani, în preliminariile Campionatului European din 2012. A fost doar una dintre cele trei victorii ale danezilor în confruntările directe cu Portugalia.  În manşa tur a acestor preliminarii, partida se îndrepta către un echitabil rezultat de egalitate, până la apariţia lui Cristiano Ronaldo, care avea să finalizeze spectaculos centrarea ideală a lui Quaresma din minutul 90+5.

Portugalia a contat în această seară şi pe revenirea suspendatului Thiago, care a format linia de trei mijlocaşi centrali a lui Santos alături de Moutinho şi Pereira. Cu veteranii Bruno Alves şi Carvalho în centrul defensivei şi cu Ronaldo în poziţie de vârf, dar fără Danny, Andre Gomes sau Veloso, gazdele au câştigat în incisivitate şi agresivitate. Olsen a mizat pe un 4-1-4-1 cu tânărul Hojberg în faţa apărării şi cu doi mijlocaşi centrali box to box, Krohn-Dehli şi Wass, acesta din urmă înlocuitorul surpriză al lui Kvist. Nordicii au început de altfel mai bine jocul de la Braga, dar Bendtner şi Braithwaite n-au reuşit să-i dea emoţii mari lui Rui Patricio. Schmeichel a intervenit  apoi salvator la prima acţiune ofensivă a gazdelor marca Ronaldo, pentru ca acelaşi Bendtner să încerce poarta pentru danezi de la distanţă, din nou fără succes. Portugalia s-a instalat încet, dar sigur în terenul oaspeţilor şi ocaziile au început să apară la poarta Danemarcei. Moutinho a trimis puţin peste bara transversală în minutul 25, pentru ca, până la pauză, Nani, Bernardo Silva şi Ronaldo să încerce şi ei, fără succes, deschiderea scorului.

Elevii lui Olsen au început mai bine repriza secundă în schimb şi acelaşi Nicklas Bendtner s-a aflat în faţa deschiderii scorului, dar şutul său din minutul 48 a lovit doar bara. Nani şi Silva au crescut ritmul de joc al lusitanilor, dirijaţi elegant de Joao Moutinho şi Tiago. În minutul 58, Tiago a fost blocat in extremis de portarul Kasper Schmeichel, dar zece minute mai târziu, excelentul Moutinho avea să spargă gheaţa. Acesta a şutat precis la capătul unei acţiuni personale de toată frumuseţea şi a deschis scorul pentru Portugalia.

Avea să se demonstreze a fi golul decisiv al serii, în ciuda şanselor mari ratate până la final de Bernardo Silva pentru lusitani, respectiv Bendtner şi Daniel Agger (blocat senzational de Rui Patricio) pentru danezi. Portugalia se califică la turneul final Euro 2016 după ce strânge 18 puncte, cu şase mai mult decât Danemarca şi cu şapte mai mult decât locul trei, Albania.